Tänapäeva noored vananevad esivanematest 15 aasta võrra kiiremini

0
7968

Hiljutine uuring väidab, et tänapäeva 30 aastaste inimeste tervis on nii kehvas seisus, nagu oleksid nad tegelikkusest 15 aastat vanemad. Nende vanemad ning vanavanemad olid selles vanuses oluliselt paremas tervislikus seisundis.

Foto: Hybrid Tech
Foto: Hybrid Tech

Hollandi teadlased leidsid, et  neil inimestel, kellel on tuvastatud pikaldane depressioon, vananeb keha kiiremini kui neil, kes on positiivsed.  Uuringus osales 1900  katsealust, kellel teatud eluetapil oli tuvastatud  pikaaegne depressioon, lisaks oli kontrollgrupp 500 inimesega, kellel polnud elus kordagi täheldatud depressiooni. Selles katses uurisid teadlased telomeeride pikkust, kus iga raku jagunemise käigus telomeerid lühenevad, mille tulemusena on võimalik määrata raku vanust. Selgus, et depressiivsetel inimestel oli telomeeride pikkus alla keskmise, võrreldes kontrollgrupiga.

Uuringu liidrid tõdevad, et pikaldasel depressioonil on sama mõju inimorganismi bioloogilisele vanusele kui alkoholi kuritarvitamisel, suitsetamisel, ülekaalulisusel ning teistel teguritel. Selle eksperimendi tulemused avaldati novembrikuu ajakirjas Molekulaarne Psühhiaatria. Uuringu autor ja Amsterdami Vabaülikooli töötaja Yoshino Verhoeven ütleb:

[pull_quote_center]Stressil on märkimisväärne mõju keha alaosale, mis viib keha kiirema vananemisprotsessini.[/pull_quote_center]

Uuringud on täheldanud seost depressioonil korrelatsiooni esinemise ning telomeeride pikkuse vahel, aga mitte põhjuse ja tagajärje suhet. Teadlased tunnistavad, et äkki võib nende kahe nähtuse keskseks fenomeniks  olla hoopis geneetiline eelsoodumus. Katse käigus selgus veel, et stress suurendab riski haigestuda vähki, diabeeti, dementsusesse ning teistesse haigustesse.

Lisaks leidsid ESC teadlased, et tänapäeval kannatavad mehed ja naised oluliselt rohkem ülekaalulisuse, kõrgvererõhktõve ja diabeedi käes kui varasemad põlvkonnad enne neid. See uuring põhineb 6000 vabatahtliku  vanuses 20+, 30+, 40+ ja 50+, seire baasil. Selle uuringu käigus leidsid teadlased, et tänapäeva põlvkonnal on kehvem “metaboolne tervis” kui varasematel põlvkondadel, sest noorem põlvkond puutub oluliselt rohkem kokku ainevahetusprobleemide nagu kõrgvererõhktõve ja ülekaalulisususega.

Fakt on see, et tänapäeva 30-aastastest on 20% suurem tõenäosus olla ülekaaluline kui varasemate põlvkondade inimestel. Samas ka praegused 20-aastastel naistel on kaks korda suurem tõenäosus olla ülekaaluline võrreldes praeguste 30-aasteste suguõdedega 10 aastat tagasi.

Sarnased järeldused tehti ka meeste kui ka naiste kõrgvererõhktõve ja diabeedi osas. Hollandi Riikliku Rahvatervise ja Keskkonna Instituudi juhtiv uurija dr Gerben Hulsegge ütles: “Tänapäeva noored vananevad varasemastest põlvkondadest 15 aastat kiiremini seoses oma kehva metaboolse tervise tõttu,” ja jätkas: “Tänapäeva noored täiskasvanud on oluliselt kehvemas seisukorras kui nende esivanemad. Tänapäeva 40-aastaste ülakaalulisuse sagedus on sarnane eelmise põlvkonna 55-aastastele. See tähendab aga seda, et nooremad põlvkonnad on vananemises 15 aastat eelnevatest põlvkondadest ees, mis aga tähendab seda, et neil on suurem risk olla varasemas eas ülekaaluline ning see mõjub negatiivselt nende tervisele. Sama kehtib ka teiste metaboolsete probleemide korral. Kuna tänapäeva noorte tervis on juba varakult kahjustatud, siis peavad nad kiiremas korras oma tervise heaks midagi ette võtma, muidu nende elukvaliteet võib ootamatult kannatada saada.”

Allikad: The Mind Unleashed, Hybrid Tech

Eelmine artikkel10 köögivilja, mida saad jääkidest kasvatada
Järgmine artikkelKohtutäiturite tegevus luubi alla – mängureeglid, millest keegi midagi ei tea?
Kõik tuleb sinuni siis, kui selleks on õige aeg ja mil oled selleks vaimselt ja füüsiliselt valmis...

JÄTA OMA VASTUS

Palun lisa oma kommentaar
Palun sisesta oma nimi