Fotod ja õpetus: runnerduck.com

Miks osta endale kalleid dehüdraatoreid, kui seda on lihtsate käepäraste vahenditega võimalik ka ise teha ja saad teha täpselt nii suure, kui soov ja vaja läheb. Kaupluskettides saadavad dehürdaatorid on sellised pisikesed ja isegi need maksavad hingehinda ja suuremad, millega juba midagi teha annaks, on ülehinnatud ja ikkagi Hiinas tehtud. Täpseks rehkendamiseks, kui tollipuud ei ole, siis 1″ = 2,54 cm.

Siin antud projekt on tehtud 3/4″ x 1 1/4 ” paksustest seedermänni laudadest, need on kerged, peavad kaua vastu ja lõhnavad hästi. Kuid samas võid teha oma dehüdraatori täpselt neist laudadest, mis käepärast olemas. Selle koduse dehüdraatori hea omadus on see, et see ei tarvita elektrit – vaid kuivatad oma puu- ja juurvilju või taimi suvel päikese ja õhu käes nii, et putukad ligi ei pääse. Kui riistapuud enam vaja ei lähe, saad selle osadeks lahti võtta ning kõrvale tõsta kuni järgmise kasutuseni.

Dehüdraatori valmistamine õpetab ühtekoma teist raamide valmistamisest, kui sellega hakkama saad, siis saad edaspidi ka teiste asjadega hakkama. Kui sa ükskord oled raamidega hakkama saanud, siis peab sul olemas olema 11 raami (või kui sul on olemas 5 alust, mis mahuvad sinu 6 peamise raami sisse sahtliteks, siis neid sa tegema ei pea. Kui sulle sobib, siis võid kasutada selleks mõnda plastikust võret – mulle plastik ei sobi ja mina seda kasutada ei soovi). Piltidel on sahtli raamidena kasutatud viit plastikust alust, mille peal vilju kuivatatakse.

  • (2 tk) või 6″ x 8″ x 3/4″ seedermännilaudu, mille paksuseks on või 5/8″
  • 14 1/4″ tüübleid
  • (8) 10-24 x 2 1/2″ terasest riputuspolte
  • (8) # 10 seibi
  • (8) # tiibkruvi
  • kvaliteetset sääsevõrku
  • klambreid
  • liimi
  • papinaelu

Nüüd raame meisterdama

  • (2) 14 1/2″ x 21 3/8″ esi- ja tagaosa
  • (2) 14 1/2″ x 11 1/2″  üla- ja alaosa
  • (2) 20 1/2″ x 11 1/2″ külgedele
  • (5)  13″ x 11 1/4″ sahtliteks

Raamide nurgad võid kokku ühendada nii nagu sulle kõige enam meeldib või sobib, aga selleks võid kasutada ka spetsiaalset abimeest nagu alloleval fotol näha.

Raamide nurkade ühendamine

Ühenda nurgad täisnurga all, nurkade paremaks toestuseks lisa liimiga kaetud 1 1/2″ x 21/2″ x 1/4″  lahaseid, enne veendu, et nurgad on täpselt ühendatud, muidu saad vales mõõdus raami. Fikseerimiseks kasuta pitskruvisid.

Nurkade ühendamine täisnurga all

Lõika lauasaega üleliigsed lahase osad maha ja saagimise juures ole ettevaatlik! Keera raam ringi ning tee sama teise poolega nüüd keera raami veel 90 kraadi ja lõika maha viimased lahase jäägid.

Lahaste lõikamine

Järgmisena hakkame ehitama külgi. Soovitav on panna sääsevõrk riiuleid hoidvate tugede alla, mitte väljapoole nagu alloleval fotol. Kinnita sääsevõrk  sissepoole, nii ei saa putukad sinu kuivatatavatele viljadele ligi ronida.

Kinnita sääsevõrk

Lõika sahtlite rööpad, alused, millele sahtlid toetuvad. Kinnita need naelte või klambritega raamile sissepoole. Alusta kõige alumisest sahtlist, jäta sahtlite vahele 3 1/2″ ruumi alt ülesse välja. Märgi ja puuri nüüd neli auku ülemisele ja alumisele raamile. Augud olgu 5/16″ diameetriga 7/16″ sügavusega. Märgi trellpuuril teibiga sügavus, üle mille lasta ei tohi. Augud peavad olema 5/16 ” külgedelt ja 5/8″ eest ja tagant.

Märgi kohad nii raamil kui ka puuril

Märgi raami püsttalal nihikuga keskkoht. Fotol on tehtud veidi teisiti, soovitavalt on teha nii, kus raam on koos ja siis keskkohad märkida.

Märgi nihikuga keskkohad

Puuri 1/4″ auk 3/4″ sügavusega iga raami otste keskkohta.

Puuri augud ettenähtud sügavusega

Lõika kaheksa  1/4″ tüüblit, mille pikkus on  1 1/16″. Lihvi tüüblite otsad siledaks ning liimi need ettenähtud aukudesse.

Kinnita tüüblid

Märgi igast nurgast 3″ ning 5/16″ esi- ning tagaraamil kohale koht, kuhu tulevad tiivikkruvid, mis kogu seda kremplit koos hoiavad. Pane raam pitskruvide vahele ning puuri õigesse kohta läbiv auk, kuhu saad keerata terasest riputuskruvid, mille otsa kruvid tiivikkruvid. Kruvi seni kuni kruvi teine pool kruvist hakkab läbi tulema.

Aseta tiivikkruvid paigale

Lõika ülejäänud sääsevõrgust raamidele võrgud, kinnita need klambritega raamidele sissepoole. Fotol sai võrk lõigatud suurem, kui raamid ja seetõttu tuli neid hiljem parajaks lõigata. Lõika võrgule augud, kust tiivikkruvid läbi lähevad, aseta sinna peale seibid ning pane kruvid külge.

Lõika sääsevõrk parajaks

Pane raamid kokku, sahtlid sisse ja ongi dehüdraator valmis kasutamiseks. Ära jäta oma dehüdraatorit üksi välja, kui oled pikaks ajaks kuhugi ära minemas. Kunagi ei tea, millega ilm meid üllatada võib.

Valmis dehüdraator
Eelmine artikkelPalavikualandaja ja peavalu leevendaja
Järgmine artikkelTeadlased: kliimamanipulatsioonid võivad tappa miljardeid
Diana
Kõik tuleb sinuni siis, kui selleks on õige aeg ja mil oled selleks vaimselt ja füüsiliselt valmis...

3 KOMMENTAARID

  1. Väga hea mõte! Eile just lappasin netist dehüdraatoreid, nüüd endal valmistamismõte peas küpsemas. Saan kasutada ära oma vanad aknaraamid, loodetavasti tuleb palju marju, mille kuivatamist katsetada!

  2. Väga hea artikkel, kui vähegi jõuan, siis sellise talvel järgmiseks hooajaks ka meisterdan. Aga üks asi jäi silma – “mulle plastik ei sobi ja mina seda kasutada ei soovi” ja seejärel soovitus kasutada sääsevõrku. Mis on samuti plastikust :) Ei olegi nagu head alternatiivi – marli määrdub ja on liiga haavatav materjal, ilmselt rebeneks kinnituskohtadest ka….ei hakka ju ometi, isegi kui oskaks, punuma neid põhjasid imepeenikestest pajuvitstest vms. Tundub, et enne plastikut nagu polnudki elu :P

    • Alati võib kasutada ka mõnda muud materjali – hetkel endale päris seda õiget ei ole veel leidnud ja enda dehüdraator veel valmistamata.

JÄTA OMA VASTUSES

Palun sisesta oma kommentaar!
Palun sisestage oma nimi siia