Kindlasti on sul elu jooksul vähemalt korra juhtunud nii, et pesus on kogemata kokku tõmmanud midagi, mida sa pole oodanud. Olgu selleks mõni kampsun, pluus või püksid ning hiljem oled vandunud tulist kurja, et see juhtunud on, sest selle armsa asjaga pole enam midagi teha.
Siinkohal tuleme appi meie, ka minul on seda juhtunud ja mitte üks, vaid päris mitu korda. Kas on kogemata käsipesuks mõeldud asi sattunud oma hunnikust teiste sekka, mis masinasse peavad minema või olen pesnud midagi kuumema veega kui ette nähtud. Kuigi pesen pesu alati 40C juures, on mõni asi olnud selline, mida võib pesta ainult 30C juures… Iga kord ei ole ka meeles, et kõik sildid uuesti üle kaeda.
No ja seekord juhtus nii, et üks hästi lahe pikk maavillane “päkapikumüts” sattus kuidagi masinasse teiste õrnpesu asjade vahele ja müts tõmbas nii kokku, et endale enam pähe ei mahtunud. Kuueaastane suutis selle vägisi endale kuidagi pähe vedada, aga see polnud enam see. Olgem ausad, kui mütsi suurus kahaneb numbrilt 58 numbrile 46, siis on see kadu ikka päris korralik. No ma ei andnud alla, sest kuskilt oli meelde jäänud, et neid pesus kokku tõmmanud asju annab tagasi normaalsuurusesse saada. MIDA, küsid sina? Jaa-jaa, asi täitsa õige, tegin proovi ja juhendan siin ka sind sammhaaval seda läbi tegema.
Seadsin sammud üle mitme aasta uuesti poodi, et osta esimene šampoon – lastešampoon… Jah, ma ei uskunud, et pean seda veel elus ostma, aga midagi pole teha ja siin tuleb seda kasutada. Olen kuulnud, et seda tehakse ka veel juuksepalsamiga, seal sees analoogne aine, aga otsustasin, et palsamiga ma esialgu proovi ei tee. Meie kohalikus poes muud lastešampooni kui 200ml kummeliga Johnson´s baby polnud, seetõttu võtsin selle.
Seega, mida sa vajad, et saada oma kokkutõmmanud esemed uuesti õigesse mõõtu, on:
- kauss
- leige vesi
- lastešampoon
- saunalinad
- knopkad vms
- venitusalus
- aega ja tahtmist ning palju kätetööd
Alljärgnevalt leiad viis lihtsat sammu, mida selleks teha tuleb
1. Leota oma kokkutõmmanud eset leiges vees, millesse on lisatud 2 sl lastešampooni.
Paraku teised šampoonid ja pesuvahendid selleks tööks ei sobi, on liiga jõulised nii delikaatse töö jaoks. Lastešampoonis on sees mingi aine, mis lõdvestab riidekiude (mul pole õrna aimugi, mis täpsemalt) ning tänu sellele aitab need kokkutõmmanud esemed uuesti õigesse mõõtu venitada. Kui veidi spekuleerida, siis võib seos olla selles, et lastešampoonid on nn pisaravabad ja on kordades õrnemad kui tavašampoonid. Mine võta sa kinni.
Lase kaussi leige, pigem jahe, aga mitte soe vesi ning lisa sellesse 2sl lastešampooni, sega läbi ning pane kaussi ka oma kokkutõmmanud ese ning kergelt pigista korduvalt eset selles leotusvees. Ära hõõru, ega venita, lihtsalt “lötsuta” eset mõni minut selles vees ja lase edasi seista ca 15-20 minutit. Nii tõmbavad kiud vedeliku kenasti endasse ja see on piisav aeg, et kiud hakkaksid järgi andma ning lõdvenema, et saaksid hiljem rahulikult oma kokkutõmmanud eset soovitud suurusesse tagasi venitada.
2. Eemalda ese vee seest
Eemalda oma kokkutõmmanud ese vee seest ja pigista õrnalt kuivaks, ära vääna! Kui hakkad seda eset kuivaks väänama nagu tavaliselt, siis sellega teed riidekiududele hoopis halba ning need võivad rebeneda ja ma arvan, et seda sa ei soovi, kui tahad hiljem oma kallist kampsunit või sviitrit jms edasi kanda – ilma aukudeta. Lihtsalt pigista käte vahel ese kergelt kuivaks nagu pigistaksid mingisugust nutsakat kuivaks.
Loputa šampoon eseme riidekiududest jaheda vee all välja. Tean seda, et osa inimesi jätab selle etapi vahele, aga mulle ei tundu kuidagi õige pärast šampoonist asja selga või pähe panna. Loputamiseks võid panna jaheda, aga mitte külma vee – kaussi või otse jooksva vee all loputada. Mulle tundus viimane variant lihtsam, sest vastasel korral oleksin pidanud loputamist vähemalt 3-4x kordama. Kui arvad, et tahad selle osa vahele jätta, tee proovi ja anna teada, kuidas õnnestus ja kas sind hiljem midagi segama ei hakanud.
3. Kuivata eset saunalinas
Nüüd ei jää üle muud, kui otsida välja puhtad ja kuivad saunalinad, et saada esemest üleliigne niiskus välja, enne kui venitama hakkad. Selleks ei ole muud, kui rulli ese saunalinasse ja rulli seda põrandal edasi-tagasi. Kui tunned, et saunalina saab juba liiga märjaks ning enam sinu kokkutõmmanud esemest niiskust ei eemalda, rulli lina lahti ning aseta ese teisele kuivale saunalinale ning korda protsessi. Minul kulus selleks kolm saunalina, enne kui sain alustada venitusprotsessiga. Et saunalina rohkem niiskust koguks, soovitan eseme asetada linale diagonaalis ja lina keerata ikka otse kokku. Sellisel kujul jaotub eseme niiskus ühtlaselt saunalinale ning niiskus imendub paremini ja kiiremini kui otse paigutades.
Korda seda protsessi täpselt nii kaua, kui sinul vaja, sest esemed on erineva suuruse ja kujuga. Lõppkokkuvõttes peab ese jääma niiske, aga mitte märg. Siinkohal on raske öelda täpselt, millal on õige aeg lõpetada, ilmselt tunnetad sa seda ise. Väga tähtis on see, et riidekiududes oleks võimalikult vähe üleliigset niiskust enne kui alustad venitusprotsessiga.
4. Ettevaatlikult alusta eseme venitamist ja pingutamist
Kui oled esemest saanud üleliigse niiskuse välja, siis vastavalt esemele hakka seda venitama ja pingutama. Kuna minul oli tegemist mütsiga, siis alustasin mütsi venitamisega nii, et asetasin mõlemad käed mütsi sisse ning hakkasin mõlemat kätt korraga erisuunas tõmbama, venitades sedamoodi tervet mütsi tema täies pikkuses. Kui vanasti läks käsi vabalt otsast lõpuni sisse, siis umbes poole peal käsi enam sisse minna ei tahtnud. Et seda uuesti teha saaks, tuli käsi mütsi sisse suruda ning seda vaikselt laiemaks venitada. Varu kannatust, ära üle pinguta, sa ei soovi oma eset rebestada!
Kui sul on tegemist aga kokkutõmmanud kampsuniga, siis kinnita oma kampsun knopkadega näiteks korgist alusele, millel plaanid oma kampsunit venitada. Selleks sobib suurepäraselt ka suur või ülisuur korgist teadetetahvel või võta mõni pehmemast puidust plaat, kuhu suudad knopkad sisse suruda. Selle venitamise ja pingutamise käigus venita nii palju kui võimalik kampsuni käiseid, kraed, külgi, jne nii laiusesse kui pikkusesse. Koheselt venituse käigus kinnita iga cm tagant mõlemalt poolt oma töö knopkadega vms vahendiga. Lase esemel rahulikult olla vähemalt tund aega. Kui tund või kaks on möödunud, võta knopkad lahti ning alusta uuesti venitusprotsessi ning knopkadega kinnitamist. Korda seda protsessi täpselt nii palju, kui on vaja, mina sain hakkama kolme korraga, et saada müts tagasi peaaegu tema algsesse vormi.
5. Korda venitus- ja kinnitusprotsessi iga mõne tunni tagant
Korda seda venitus-kinnitusprotsessi täpselt nii palju, kui sinu ese nõuab. Aga pea meeles üht, viimase venitusega peab jääb ese jääma kuivama alusele kinnitatuna ning õhu kätte. Ese peab loomulikul teel ära kuivama, ära kiirenda seda protsessi. Ma tean, et sa tahad seda teha, sest nii hea meel on taas näha seda eset tema algsel kujul.
Pean ütlema, et see venitusprotsess ning knopkade kinnitamine ei ole üldse nii lihtne protsess kui arvata võib. Käed väsitab korralikult ära, aga lõppkokkuvõttes on tulemus seda vaeva väärt. Nagu fotolt näha sain pärast kolmandat venitust algse 23cm asemel mütsi mõõduks 29cm, ehk peaümbermõõdu 58cm on tagasi. See, et ma kätt päris lõpuni mütsi sisse ikkagi viia ei suuda, mind enam ei morjenda. See 5cm mütsitipust ei sega mind mitte üks teps. Kui väga tahta, siis võiks muidugi veel paar korda venitada ja ilmselt siis saaksin juba terve käe lõpuni sisse.
Juhuu, müts on tagasi peas ning kaelas, nii nagu peab. Mina olen tulemusega väga rahul ja soovitan soojalt ka sinul proovida ning oma tulemustest teada anda, kuidas sinul õnnestus ning mitu venitus-kinnitusprotsessi sinult see nõudis.
Lõppkokkuvõttes, kui sa jumaldad seda angooravillast, maavillast või siidist, kašmiirist kampsunit vms toodet, siis oled valmis kõigeks, et see oma algsesse vormi saada. Usu mind, sa oled lõpptulemusega väga rahul ja see on seda meeletut vaeva 100% väärt.
Usun, et kui oled oma esimese kokkutõmmanud eseme uuesti tagasi saanud, siis mõtled kurvalt, kui palju toredaid selliseid esemeid oled tegelikult utiili saatnud või heal juhul lastele “pärandanud” ja kui sa oleksid seda nippi varem teadnud, oleksid võibolla seda tänaseni rõõmuga kandnud.
Siit moraal, järgmine kord, kui midagi pesed, vaata hoolega üle, millised esemed masinasse lähevad või millist temperatuuri nad pesuks vajavad, et ei peaks seda tööd uuesti ette võtma.
olen kasutanud juuste palsamit…. annab järgi ja hästi pehme))
Selles beebisampooni nõuandes on tarkusera sees.Nimelt soovitatakse angoora lõngasid pesta samuti vaid neutraalse beebi sampooniga :)
Aga mida teha,kui juhtub vastupidi.Nimelt ese läheb suuremaks
Pole selle lahenduseni veel jõudnud, aga kui jõuan, annan teada.
Aga mida teha,kui juhtub vastupidi.Nimelt ese läheb suuremaks
Aga mida teha,kui juhtub vastupidi.Nimelt ese läheb suuremaks
Ma pole ühtegi villast asja eluski masinas pesnud, villaseid asju ei nühita, vaid muljutakse pehmelt. Kõige parem on villaseid asju pesta šampooniga, sest nad on ka karvad, nagu inimeselgi,ainult looma seljas, oma loomasid ju pesete ka šampoonidega, laste ja kassi-koera oma on kõige õigem, ning lahustavad hästi rasvasid. Kunagi oli ühes ajakirjas selline õpetus, ja võib ka lahja nõudepesuvahendiga pesta. kuivatuma peab mingi paberi või käte rätiku peal, kohe märjast peast venitatakse vastav suurus. mina kuivatan nii: panen alul prügikoti alla, siis ajalehed, lõpuks kampsunile saunalina ja sinna peale nüüd kampsuni. Aga mütsi kuivatati ikka mingi poti või purgi peal vanasti. Nüüd on ju hea, ostki üks mannekeeni pea ja kuivatage seal peal, või õhupalli peal.
Villaseid esemeid on parem keemiliselt puhastada…ei vanu ära, kuigi värvi võivad ikka anda.