Foto: Birgit Böllinger

Seekord võtan teemaks kõik selle, mis rohenäppudele väga korda läheb, lisaks tutvustan seda, mis on tõusev ja laskuv kuu, vilja-, õie- lehe- ja juurepäevad.

Noorkuu

Sellel ajal kasvamist peaaegu ei toimu, taimed puhkavad. Ei ole hea aeg puu- ja köögiviljade ega ka toalillede ümber istutamiseks ega puude pookimiseks – nad ei pruugi sellest kergelt üle saada. Aeg on sobilik kuivanud ja kahjustunud lehtede, võrsete, okste ja äraõitsenud õite eemaldamine, et nad taimede elujõudu asjatult ei kulutaks. Kastmise ja väetamisega tuleb ettevaatlik olla, et sellega mitte liiale minna. Küll aga võib taimekahjurite tõrjet teha. Samuti võib küttepuid teha.

Kasvav kuu

Nüüd hakkavad taimedes mahlad voolama ja valmistutakse uueks alguseks. Paras aeg istutada peagi õitsema, lehti ajama või vilja kandma hakkavaid taimi. Väetamise alustamine. Viljapuude vääristamise, põõsaste ja taimede pistikute istutamise aeg – praegu taluvad nad seda kergemini kui muidu. Toataimede ümber istutamise aeg. Juurtega tuleb olla ettevaatlik, et neid ära ei lõhuks ja taimi tuleb rikkalikult kasta. Korja vilju, mida tahad kohe tarvitada. Aia kujundamiseks ja ümber kujundamiseks hea aeg.

ÄRA istuta juurvilju ega puid, nad tahavad juurdumiseks aega, kasvava Kuu kiire aeg neile ei sobi. Ära niida muru, väeta aeda, tee umbrohutõrjet (tühi vaev – kasvav kuu, (umb)rohi kasvab mühinal!). Ära langeta puid ega kärbi taimi või püüa saaki kuivatada – kõigi nende niiskusesisaldus on suur. Hoiustamiseks puuvilju parem mitte korjata, kuna need pole tõenäoselt päris küpsed.

Täiskuu

Igakuise kasvufaasi kõrgpunkt. Puude ja taimede mahlad on tõusnud juurtest üles, olles tüves, okstes, vartes, lehtedes ja viljades. Ravim- ja maitsetaimede korjamiseks kõige õigem aeg, kuna just nüüd on neil suurim ravijõud ja tugevaimad maitseomadused. Ka täiskuu ajal koristatud puu- ja köögivili on väga aromaatne ja tugeva maitsega ning mahlane. Aga ära korja saaki, mida tahad kuivatada ja säilitada. ka puid ära lõhu ja langeta – nad on selleks liiga niisked.

Teisalt tuleb tähele panna seda, et nüüd võivad ka kõige väiksemad taimekahjustused suurt kahju põhjustada, mistõttu on täiskuu aeg väga vale aeg okste tagasilõikamiseks ja puude langetamiseks. Küll aga on aeg õige marjapõõsaste istutamiseks ning seemnete külvamiseks. Umbrohutõrjeks, eriti mürgitamiseks ei ole õige aeg.

Väetamine läheb nüüd asja ette, kuna toitaineid omastatakse hästi ja kasutatakse kõik ära. Ka kasta tuleks ohtralt, kuna taimed vajavad sel ajal palju niiskust.

Kahanev kuu

Aeg, mil taimed omastavad hästi toitaineid. Kuid see aeg pole hea mitte ainult selleks: nüüd võib taimi nii istutada, külvata, vahelt harida, kasta kui ka neile komposti laotada ja saaki koristada.

Mida lähem aeg noorkuule, seda sobilikum aeg on taimede, põõsaste ja puude tagasilõikamiseks. Lisaks sellele, et kahaneva kuu aeg on sobilik komposti põllule-peenardele laiali laotamiseks – sisse kaevamiseks, on see aeg hea ka kompostimiseks endaks.

Samas sel ajal koristatud aiasaadused on hästi säilivad ja on parimad hoidistamiseks ja säilitamiseks. Kuivatamiseks mõeldud maitse- ja ravimtaimede, üldse, kõige kuivatamiseks mõeldu korjamise aeg. Kui ravimtaimedest rääkida, siis sobib kahanev Kuu ka nende koore ja juurte kogumiseks. Praegu on õige aeg teha umbrohutõrjet, niita muru, pügada hekki, harvendada peenraid.

TÕUSEV KUU

Kuul on varuks veel mõjujõudu – ja faasidele lisaks omab mõjujõudu ka Kuu asend, kus ta asub Maa ümber tiireldes Päikese suhtes. Tõusva Kuu periood on 21.12.-21.06. Sel perioodil tõusevad taimedes mahlad ja elujõud kooskõlas Kuuga.

LASKUV KUU

Periood on 22.06.-20.12. Kui Kuu laskub, laskuvad ka taimede mahlad juurtesse ja langeb taimede elujõud. On viljade kasvamise-küpsemise ja valmimise aeg. See aeg on sobilik toataimede ümber istutamiseks.

VILJAPÄEVAD

Seda aega, kui Kuu läbib tulemärkide: Jäära, Lõvi ja Amburi sodiaagimärke, nimetatakse viljapäevadeks. Vili ei küpse ilma soojuseta, tulemärkide omaduseks aga ongi soojus, sellest see seos.

Jäära- päevadel on Kuu tõusev, päevad on pigem soojad kui kuivad. Kevadel võib sellel ajal külvata ja istutada viljakandvaid taimi. Maapealsete kahjuritega võitlemiseks sobilik aeg. Täiskuu aega võib kasutada nende puuviljade ja taimede väetamiseks, mille osi me sööme.

Lõvi-päevadel on Kuu laskuv ning päevad on samuti pigem soojad kui kuivad. Keadisel ajal on siis sobiv külvata tera- ja köögivilja ning istutada viljapuid. NB! Tomatite külviks ja kartulite mahapanekuks see aeg ei sobi. Taimi, mille osi toiduks tarvitatakse, on õige aeg väetada täiskuu ajal, kui on sobiv väetada ka viljapuid.

Viljapuude ja põõsaste lõikamiseks ning ümberistutamiseks õige aeg on kahaneva Kuu ajal. See aeg on hea südant ja vereringet tugevdavate maitse – ja ravimtaimede korjamiseks.

Amburipäevadel on Kuu tõusev, päevadel on vaheldumisi nii kuivus kui soojus. Kevadisel ajal on see aeg hea aromaatsete ja mahlaste köögiviljade külvamiseks ning istutamiseks. Aeg on sobilik ka viljapuude istutamiseks. Kõikide taimede väetamiseks sobivad nii täiskuu kui ka kahanev kuu.

Kõik amburipäevil koristatud saak sobib säilitamiseks ja sissetegemiseks.

JUUREPÄEVAD

Neil läbib Kuu sodiaagiringi maamärke: Sõnni, Neitsit ja Kaljukitse. Iseloomulikuks on päevade külmus ja kuivus, Kuu energia mõjub peamiselt juurtele, millest ka nende päevade nimetus. Eriti hästi omastavad juured sel ajal lämmastikku ja kaaliumi.

Sõnnipäevadel on Kuu tõusev ja päevad on rohkem külmad kui kuivad. See on kevadel ülimalt soodne aeg juurtaimede istutamiseks ja külvamiseks. Ka puid võib Sõnnipäevade kasvava Kuu ajal istutada. Kartulivõtuks parimaid aegu. Neil päevil koristatud köögi-ja puuvili säilib hästi.

Neitsipäevadel on Kuu laskuv ja päevad on kuivad ja külmad. Aeg on oivaline kõplamise, kobestamise ja üldse kõigi aiatööde jaoks. Kevadel on see aeg hea juurtaimede külviks ja istutamiseks ning aia- ja potitaimede ümber istutamiseks. Neitsipäevadel koristatud juurvili on eriti aromaatne. Sügisel on sobilik aeg aia- ja potitaimede ümber istutamiseks ning pistukute istutamiseks kahaneva Kuu ajal.

Kaljukitsepäevadel on Kuu tõusev ja päevad mitte nii kuivad, kui külmad. Aeg on sobiv juurtaimede külvamiseks ja istutamiseks ning mullatööde tegemine läheb libedalt. Taimede tagasilõikamiseks, rohimiseks ja kändude juurimiseks on ka praegu õige aeg. Sel ajal koristatud juurviljad säilivad hästi.

ÕIEPÄEVAD

Kuu läbib õhumärke: Kaksikuid, Kaalusid ja Veevalajat, päevad on soojad ja niisked, Kuu energia mõjutab peamiselt taimede õisi. Õiepäevadel tuleb taimi vähesel määral kasta, et nad ei kõrbeks. Õitsevate toataimede ümber istutamise ja nendelt pistikute võtmise (selleks eelistatult laskuv Kuu) parim aeg.

Kaksikutepäevad on soojad ja niisked, Kuu on laskuv. Just sel ajal tuleks istutada-külvata ronitaimi, et nad kasvaksid hästi. Eeterlikud õlid moodustumine taimedes eriti hästi. Seetõttu on sel ajal väga õige koguda ravimtaimi nagu lavendel, münt, salvei, rosmariin jt. Sellele lisaks on see aeg sobilik ka söödavate õite korjamiseks ja kapsa koristamiseks, olgu ta tahes mis liigist. Ka taimekahjurite tõrjeks on aeg sobilik.

Kaaludepäevad on rohkem niisked kui soojad, Kuu on laskuv. Kevadel on see aeg hea külvata ja istutada õistaimi, maitserohelist, köögivilja. kahanemisfaasis Kuu ajal võib õitsvaid põõsaid tagasi lõigata.

Veevalajapäevad on rohkem soojad kui niisked ja Kuu on tõusev. Õige aeg kas külvata või koristada ravimtaimi, õitsvaid taimi ja köögivilju, eriti kasvava Kuu ajal. Maitseroheline kuivab hästi ja sobib säilitamiseks. Sibultaimede istutamiseks ning muru niitmiseks ja rohimiseks hea aeg.

LEHEPÄEVAD

Sel ajal läbib Kuu sodiaagiringi veemärke: Vähki, Skorpioni ja Kalu ning päevad on niisked ning külmad. Veega on veelgi seost: taimed omastavad seda sel ajal väga hästi, paraku aga lehepäevade ajal koristatud viljad on suure vee/niiskuse sisaldusega ja kipuvad kiiresti riknema. Lehepäevade kahaneva kuu aeg on parim aeg ka toataimede kastmiseks ja võib ka väetada, kuid parim aeg nende väetamiseks on täiskuu aeg. Kui soovid toataimi ümber istutada või neilt pistikuid võtta (selleks sobib enim laskuv Kuu), siis veemärkide aeg ehk lehepäevad on selleks kõige õigem aeg.

Vähipäevad on rohkem niisked kui külmad ja Kuu on laskuv. Kevadel on see aeg sobilik lehttaimede külviks ja istutamiseks. Kasta ja väetada sobib kõiki taimi. Veemärgiga seoses on nüüd õige aeg panna kasvama igasuguseid köögivilju, mis vajavad oma kasvuperioodil palju vett – kõrvitsad, kurgid, kapsad, salatid.

Skorpionipäevad on pigem külmad kui niisked ja Kuu on laskuv. Aeg külvata, istutada ja ümber istutada lehttaimi. Toa-, rõdu- ja aiataimi võib kasta või niisutada, taimi ja muru väetada. Kahanev Kuu aitab võidelda tigude ja maapinnal elutsevate kahjuritega.

Kalade päevad on külmad ja niisked, Kuu on tõusev. Külvata ja istutada sobib lehttaimi. Salatitele sobib rohkem kahanev Kuu, ülejäänud lehttaimi – ka muru, ravimtaimi ja maitserohelist – külvata kasvava Kuu ajal. Koristada kohe tarvitamiseks mõeldud maitserohelist ja köögivilju, mida ei plaanita säilitada.

Järgmises osas juba järgmised teemad!

Varasemalt ilmunud:

Energiavahetus

Foto: Qi New Age & Healing

Kui sinu arvates on Hingepeeglis ilmuv info vajalik ja oluline ning oled sellest ka ise kasu saanud, võid soovi korral Hingepeegli tegevust TOETADA.

KAKS KORDA AASTAS: 30. juuni ja 31. detsember, LOOSIME oma toetajate vahel tänutäheks välja suuremad ja väiksemad meened. Tulgu iga sinu poolt jagatud energiapanus sulle vähemalt 10x tagasi, sest sellised on külgetõmbeseaduse reeglid.

Hingepeegel OÜ a/a LHV: EE247700771001908595 või SWEDBANK: EE212200221058508715.

Eelmine artikkelKuu faasides, II osa: kodu korda
Järgmine artikkelSõnumid 25.-30. septembriks ja 1. oktoobriks
Eloise Leandra
Eluaegne grafomaan. "Kunksmoor", ehk tegelenud ennustamisega aktiivsemalt aastast 1988. Looduse, loomade ja lindude sõber. Veesõltlane. Kõikidele jookidele eelistan vett, duššile vanni; elukohta otsin veekogu ligi ja mere äärest peab mind jõuga ära kiskuma, sest suure vee kutse on minu jaoks lausa hullutav. Jumaldan nii ujumist kui laevasõitu ja viiemeetristel lainetel loksuv praam tekitab pööraselt nalja merehaiguse asemel.

JÄTA OMA VASTUSES

Palun sisesta oma kommentaar!
Palun sisestage oma nimi siia