Tänapäeval veedavad väga paljud meist 10-12 tundi helendava arvutiekraani ees. Arvuteid kasutatakse peaaegu kõikide asjade tegemiseks. Läbi keeruliste arvutuste tegemise parandavad need tootlikkust, kuid kas oled mõelnud sellele, et arvutiekraani pidev jõllitamine võib sinu silmi kahjustada?

Pikaaegne ekraani põrnitsemine võib põhjustada valu ning pinget silmades, millest võib mõnikord välja kujuneda ka “Computer Vision Syndrome”  – nö arvuti vaatamise sündroom (CVS).

CVS ei ole lihtsalt silma ärritus, vaid mitmete probleemide kogum, mis muuhulgas sisaldab ka valulikku pinget silmades. Statistika näitab, et ligi 50-90% arvutikasutajatest kogeb mingit sorti silmaprobleeme. Töötavad täiskasvanud pole ainsad, kes on antud probleemile altid. Lapsed, kes mängivad arvutimänge, eriti neid, mis nõuavad kõrgendatud kontsentratsiooni, on samuti sellelaadsetele probleemidele vastuvõtlikud.

Uuringud näitavad, et inimestel, kes töötavad arvutiga, pole probleemi lähedalasetsevate objektide fokusseerimisega, kuid need, mis asuvad kaugemal, muutuvad uduseks.

CVS kõige tavalisemad sümptomid on silmade punetus, ärritus või kuivus, põletustunne silmades, topelt või udune nägemine, õla-, kaela- ning peavalud.

Juhul, kui me ei saa vältida arvuti ekraani jälgimist, siis alljärgnevalt mõningad näpunäited CVS sümptomite vältimiseks.

Lase oma silmi regulaarselt kontrollida.

Tihti kipume peavalusid ja pinget silmades ingnoreerima. Kui ekraani jälgimise ajal tunned ükskõik milliseid CVS sümptomeid, siis lase spetsialistil oma silmi kontrollida.

Säti monitor õige nurga alla.

Arviti ekraan ei tohiks silmadest olla ei liiga kaugel, ega liiga lähedal. Ideaalne kaugus peaks olema sinu käe pikkus. Säti ekraan nii, et selle keskkosa jääks 4-8 tolli silmadest allapoole. Selline asend laseb kirjutamise või lugemise ajal kaelal lõdvestuda.

Puhka silmi regulaarselt.

Arvutiga töötades on oluline aeg-ajalt silmadel puhata lasta. Tee iga 20 minuti tagant paus ja vaata või fokusseeri mõnele kaugemale objektile. Ära hoia silmi monitorile liiga lähedal ning regulaarselt siruta oma selga ja kaela. Kui silmad tunduvad väsinud, siis tee paus.

Pilguta sagedasti.

Erinevad uuringud näitavad, et arvutiga töötamise ajal inimese silmade pilgutamine väheneb, mis aga põhjustab kuivust, põletustunnet ja teralist tunnet silmades. Inimese keskmine silmade pilgutamise sagedus on 12 korda minutis. Arvutiga töötades aga kukub see 5 korra peale minutis. Madalam sagedus aga põhjustab sarvkesta kuivust. Sagedasem pilgutamine parandab fokusseerimist ja vähendab valu silmades.

Pese silmi

Kui silmad on punased ja tunduvad pinges olevat, siis pese neid puhta veega. See aitab mustust silmadest eemaldada ja silmi jahutada. Samuti selline tegevus niisutab neid, mis võtab ära silmade väsimustunde ja “taaselustab” neid.

Õige valgustus

Valgustuse iseloom mõjutab samuti silmade olukorda. Soovitatav on valguseallikas asetada endast tahapoole. See ei tohiks olla liiga hämar. Valguse asetamine ekraani ja enda vahele tekitab silmadele lisapinget.

Eelmine artikkelKatse tarbida päevas 3 l vedelikku – 3. nädal
Järgmine artikkelSöögisooda ja selle kasutus

JÄTA OMA VASTUS

Palun lisa oma kommentaar
Palun sisesta oma nimi