22. Sa ei põleta treenides nii palju kaloreid, kui arvad

Foto: Funny As Duck
Enamus inimesi on oma kaloripõletamise rehkendamisel sama kehvad kui kaloritarbimise arvestamisel.
Ühe uuringu järgi arvasid osad inimesed, et nad põletasid 3000 -4000 kalorit vilka tunniajase jalutamise käigus. Keskmiselt arvasid inimesed, et nad põletasid 800 – 900 kalorit, kui tegelikkuses põletasid nad vaid 200 – 300 kalorit.
Dieedi ajal võid end tunda tavalisest unisemana, mis muudab raskemaks ühesuguse intensiivsusega treenimise.
Ütleme, et normaalselt sõidad jalgrattaga nii 19-23 km/h 30 minutit päevas – üsna mõõdukas tempos. Dieedil olles tunned end loiumalt ja ilma et sellest ise aru saaks, langeb kiirus mitme km võrra tunnis. Kui oled 70 kg kaaluv mees, tähendab see seda, et põletad umbes 70 kalorit vähem kõigest poole tunniga. Terve nädala peale kokku teeb see juba 500 kalorit.
Teistel juhtumitel võib treenimine olla üldse raske. Kui alustad treenimisega kahel korral nädalas kolme asemel, siis võid väga lihtsalt põletada 600 kalorit nädala või ligi 100 kalorit päeva kohta vähem.
Tavaliselt esineb mõningaid probleeme treeningu intensiivsuse või motivatsiooniga, kui sul on kergem puudujääk, kuid see võib juhtuda iga dieedi korral.
Veel üheks probleemiks on „litsenseerimise efekt“ — inimesed kujutavad ette, et treenimine annab õiguse üle süüa. Mõnikord on see tahtlik, nt :“Ma just jooksin terve tunni ja põletasin mustmiljon kalorit, järelikult võin süüa pool pitsat“.
Teistel juhtumitel söövad inimesed alateadlikult liiga palju sõltuvalt nende treeningutasemest ja lõpetavad dieedipidamise, kuna ei näe tulemusi. Sama uuringu järgi, kus inimesed hindasid oma kaloritarbimist drastiliselt valesti, sõid subjektid üldiselt 550-600 kalorit peale trenni või umbes 2-3 korda nii palju, kui nad olid just ära põletanud.
Inimesed põletavad trenni käigus küll palju kaloreid, kuid söövad ikka liiga palju. Paljud atleedid põletavad päevas 1000 – 2000 kalorit treeningu käigus, kuid ikkagi võitlevad kaaluga, kuna söövad liiga palju kaloreid.
Komistuskivid
Sa ei kuluta trenni tehes nii palju kaloreid, kui arvad.

Lahendused
- ole järjekindlam oma treeningurutiinis,
- kasuta objektiivset meetodit põletatud kalorihulga kindlakstegemiseks nagu MET väärtused— mitte neid arve, mida internetis erinevad südamekalkulaatorid annavad, kuna need on alati ebakorrektsed,
- kasuta objektiivset mõõtmismeetodit et olla kindel, et säilitada oma treeningute intensiivsus ka dieedi ajal, kaasa arvatud koormus treeningsaalis ja jooksutempo, või võimsus, kui oled jalgrattur.
- arvesta, et pigem põletad arvatust vähem, kui rohkem kaloreid.