Kas sinu keha põletab energia saamiseks peamiselt suhkrut või rasva?

1
27386
Tagasi
Järgmine

Suhkur vs rasv

Foto: Lucy Bee Blog
Foto: Lucy Bee Blog

Meie kehas põletatav kütus on eluks vajalik meie raku mitokondritele energia andmiseks, aga selle käigus on see protsess samuti hävitav meie mitokondriale, sest selle käigus vabastatakse vabu radikaale. Tegelikult on see hästi sarnane sellele, kuidas auto kütust põletab. Kütus on vajalik auto mootorile, et seda töös hoida, aga samas on sellele ka kahjulik, sest kütuse põletamisest tulenev kuumus hävitab iga kord ka mootorit.

Keha põletab rasvu palju efektiivsemalt kui suhkrut. Paraku on küll nii, et vabu radikaale vabaneb rasvade põletamisega sama palju, aga rasvadest saadakse kaks korda enam energiat kui suhkru põletamisega. Mis tähendab aga seda, et suhkru põletamine hävitab keha kiiremini, ning vallandab kehasse sama (rasvade põletamisel saadava) energia koguse saavutamiseks kaks korda enam vabu radikaale.

ToidupüramiidNüüd küsid, et pidevalt räägitakse meile ju seda, et liitsüsivesikud nagu teravili, oad, riis,  kartul, pasta jne ja seda kuni 11 portsjonit päevas, peaks olema meie peamiseks igapäevaseks toiduallikaks, lisaks siis lahja liha või kala, palju puu- ja köögivilju ning mittemingisugust rasva, kui rasva lubatakse veidi, siis olgu see siis tilk oliivõli või kookosrasva. Ja kui sa vaatad traditsioonilist toidupüramiidi, siis näed, et selle tipus kõrgub rasv koos suhkrurikaste suupistetega, mida soovitatakse süüa minimaalselt. Meile on õpetatud ka seda, et hommikusöök olgu rikkalik ning paljud toitumisspetsialistid soovitavad iga paari tunni tagant toidukordade vahel ka midagi näksida selleks, et hoida veresuhkur üleval. Mis aga tähendab seda, et sinu keha pannakse põletama suhkrut ja keha energia tuleb kehas põletatavast glükoosist. Mis võib ju tunduda ideaalsena, aga tegelikult see nii ei ole, sest sinu keha ei lähe rasvavarude ligigi, sest tal on suhkrut oluliselt lihtsam põletada kui rasvu. Miks ta peakski, kui sa kogu aeg varustad teda iga mõne tunni tagant vajaliku koguse süsivesikutega?

Rasva põletajad vs suhkru põletajad

Foto: bonewellness.com
Foto: bonewellness.com

Rasva põletajad on need inimesed, kelle keha (rakud) põletavad oma peamise energia saamiseks kehasse manustatud rasvu.

Suhkru põletajad on need inimesed, kelle keha (rakud) põletavad oma peamise energia saamiseks kehasse manustatud süsivesikuid/suhkruid ning enamasti ignoreerivad kehas olevaid rasva molekule, olgu selleks siis ladustatud või vereringes ringleivad rasvamolekulid. Inimesed, kelle organism põletab peamiselt energia saamiseks suhkrut, neil on ka kõrgem veresuhkru tase, mis omakorda loob oluliselt kõrgema ristseose suhkru ja valgumolekulide vahel, põhjustades sellega kiirema kudede sisemise ja välimise kortsumise, põletiku, jäikuse ning enneaegse vananemise, haigestumise ning surma.

Tehniliselt tähendab see seda, kas konkreetne inimene funktsioneerib suhkru või rasva põletamisel saadud energiast, sõltub suurest sellest, kui palju leptiini (näljahormoon ja rasvarakkudest tehtud nn käskjalgmolekul) on veres. Selleks, et teada saada, kui palju leptiini on sinu veres ning kas sa oled rasva või suhkru põletaja, võid ju ette võtta ja teha selle hirmkalli testi, aga ma ei näe selleks väga suurt mõtet. Miks? Teada saamaks, kas sa oled oma ainevahetuselt peamiselt suhkru või rasva põletaja, on ka muid meetodeid.

Nimelt, inimesed, kellel on suurem keharasva protsent, on peaaegu alati suhkru põletajad, sest rasva rakud toodavad leptiini ning kõrge leptiini tase organismis loob leptiini tundetuse ehk resistentsuse ning vallandab kehas suhkru põletamise režiimi. Selleks, et jääda rasva põletajaks, soovitatakse hoida keha rasva protsent madalal, meestel on selleks 8-15% ja naistel 15-22%.

Istuva tööga inimestest saavad üsna tihti just suhkru põletajad, seda juhul, kui nad ei tea täpselt, mida on vaja teha selleks, et hoida keha leptiini tase madalal. Seda seetõttu, et juba 40 minutit liikumist/treeningut/võimlemist stimuleerib rasvade põletamist, aga istuva tööga inimesel see puudub.

Inimesed, kes söövad, näksivad päev ja õhtu läbi midagi ning ei anna oma kehale 12-16 h õhtul/öösel oma kehale toidupausi, on samuti suure tõenäosusega suhrku põletajad. Lisaks need inimesed, kes söövad palju tühje kaloreid, on samuti suhkru põletajad.

Tagasi
Järgmine

Kui leiad, et meie tegevus väärib sinu toetust, siis oleme sulle sinu toetuse eest ülimalt tänulikud. Oma toetust saad jagada sinule sobiva pangalingi kaudu ning kasuta selleks rekvisiite: Hingepeegel OÜ a/a EE247700771001908595 (LHV) või EE212200221058508715 (Swedbank) ja selgitusse kirjuta: “Hingepeegli toetuseks” ning millisest rubriigist/postitusest on sinule enim kasu olnud”.
Iga kolme kuu tagant: 31. märts, 30. juuni, 30. september ja 31. detsember, loosime oma toetajate vahel tänutäheks välja väikesed kingitused. Tulgu iga sinu poolt jagatud energiapanus sulle vähemalt 10x tagasi, sest sellised on külgetõmbeseaduse reeglid.

lhv seb swed nordea

 

1 kommentaar

JÄTA OMA VASTUS

Palun lisa oma kommentaar
Palun sisesta oma nimi