Kindlasti olete oma elu jooksul kokku puutunud mõne inimesega, kelle hingeõhk on kirbe ja üliterava lõhnaga – kahjuks see inimene vaevleb halitoosi käes. Miks see nii on, et ühel inimesel on normaalne hingeõhk ja teisel mitte, kuigi suuhügieeni eest hoolitsevad mõlemad ühtemoodi. Kas teadsite, et halitoos on maailmas üks levinumaid haigusi? Seda esineb enam kui 80 miljonil inimesel?

Halb hingeõhk

Kui inimene on halitoosiga hädas, siis võib suus tunda kibedat, hapukat maitset ning näha valkjat kattu keele tagaotsas. Kuna halitoos tekib suus, siis paljud inimesed ei ole sellest ise teadlikud, sest nad ise oma suulõhna ei tunne. Et teada saada, kuidas enda suu lõhnab, selleks on paar moodust. Esimene on käe/randme meetod, aga enne kui seda meetodit kasutada, peab käsi olema puhas, sellel ei tohi olla ei parfüümi, õli ega muid kehahooldusvahendeid. Kui on, siis peske hoolikalt puhtaks. Tõmmata keelega üle kähe selja või randme, oodake 10 sekundit ja siis nuusutage seda piirkonda. Kui lõhn on halb, siis teie suulõhn on ka halb, kui te ei tunne midagi, siis on teil suulõhn neutraalne.

Siis on veel keele küürimise/tampooni meetod – mis tähendab seda, et võtate lusika või vatitiku ning hõõrute seda mõnda aega keele tagaosas, mida kaugemalt seda parem. Asetate  eseme minutiks kõrvale ja pärast minuti möödumist nuusutate seda eset, millega keelt hõõrusite, nii nagu lõhnab teie katseese, umbes selliselt lõhnab ka teie suu.

Loomulikult kõige lollikindlam meetod suulõhna teada saamiseks, on küsida seda oma lähedase inimese käest, kes ei karda teile tõtt öelda.

halb-hingeohk2Kohe, kui keegi avastab, et tal on halb hingeõhk, võetakse kasutusele ajutised abinõud, samas oleks vaja mõelda hoopis sellele, mis seda probleemi põhjustab. Reaalsus aga võib olla tingitud tervisest, toidust või hügieenist. Kui teil on halb hingeõhk, siis esimeseks asjaks on vaadata üle oma suuhügieeni harjumused. Olge kindlad, et puhastate hambavahesid kas siis hambaniidi või vaheharjadega vähemalt kord päevas ning harjate hambaid regulaarselt vähemalt 2 x päevas. Ka krooniline suukuivus võib mängida olulist rolli halva hingeõhu tekkimisel. Suukuivust põhjustab surnud rakkude lagunemine suus ja keelel, just see lagunemine tekitab ebameeldiva lõhna.

Ekstreemne dieedipidamine, tubakatooted, alkohol, karastusjoogid ja ka kohvi panustavad halva hingeõhu tekkimisse. Muidugi ei tohiks tubakatooteid muidu ka kasutada, seda me vist kellelegi eraldi ütlema ei pea. Radikaalsed dieedipidamised ja paastumised on peamised toitumise muudatused ja tekitavad halba hingeõhku. Toortoidu dieet või kui muudate oma toitumisharjumusi rohkem tervislikumaks, näiteks sööte rohkem mahetoodangu puu- ja juurvilju, peaks ka hingeõhk paranema.

Kehv seedimine ja halb hingeõhk

Te ei pruugi seda teada, aga ebapiisav toidu närimine ja seedimine võib põhjustada halba hingeõhku. Kui te põete teatud tüüpi soolehaigusi nagu kõhukinnisus või loidu seedimist, siis olete parim kandidaat pretendeerimaks halvale hingeõhule. Selle põhjuseks on, et need häired põhjustavad kehas liigse gaasi tekkimist ning see liigne gaas väljub suu kaudu. Aeglase/loiu seedimise kaaslaseks on ka madal maohape. Kui teil ei ole piisavalt maohapet, et toitu seedida, siis need tekitavad soolestikus gaase ja kiirgab mürgiseid lõhnu ja see lõhn põhjustabki halba hingeõhku. See tähendab seda, et inimese kõhus ei ole erinevatel põhjustel piisavalt maohapet, et lagundada proteiine, tappa halbu baktereid, tagada toitainete korrektne imendumine ja stimuleerida erinevate seedeensüümide tootmist. Madal maohape lubab paljudel halbadel bakteritel ellu jääda ning nende elutegevuse käigus tekib palju mürke, mille eemaldamiseks peab maks ületunde tegema.

Looduslikult halva hingeõhu vastu

Mündiga halva hingeõhu vastuFoto: Gred D. Larson, DDS
Mündiga halva hingeõhu vastu
Foto: Gred D. Larson, DDS

Kui seisate silmitsi halva hingeõhuga ja otsite probleemile lahendust, siis esimeseks asjaks, mis paljudel pähe tuleb, on pöörduda lähimasse kauplusesse/apteeki suuvee järgi. Aga kas te teate ka seda, et suuvesi on ajutine võitlus halva hingeõhuga, selle mõju ei kesta kauem kui tund. Kui kasutate suuvett, siis on oluline see, et see ei tohi ÜLDSE alkoholi sisaldada! Selleks on paar põhjust. Esiteks, alkohol aitab kaasa halvale hingeõhule. Teiseks, on erinevad uuringud näidanud, et suuveed, milles on rohkem kui 25% alkoholi suurendavad suuvähi haigestumise riski. Enamik suuloputusvedelikke vaid püüavad varjata suulehka, andmata seejuures mingit põhimõttelist abi. Tegelikult halvendab enamik suuvedelikke olukorda, kuna nende koostises olev suhkur ja alkohol kuivatavad suud. Paljudel tavalistel ravimitel alates kõrgvererõhuravimitest ja lõpetades depressioonivastaste ravimitega on samasugune kuivatav mõju, mille tulemusena tekivad haisvad gaasid.

Tegelikult on olemas mitmeid looduslikke vahendeid, mis aitavad olukorda leevendada ja ravida.  Võttes sisse 1 sl õunasiidriäädikat segatuna veega, aitab tõsta maohappesust ja see soodustab seedimist. Lisaks võib suud kuristada soolveega. Soovitav on selleks kasutada Himaalaja kristallsoola, sest see kombinatsioon aitab likvideerida suubaktereid mandlitelt ja kurgust.

Lisaks veel mõned abivahendid halva hingeõhu neutraliseerimiseks

  • Mahetoodangu münt – Aasias väga levinud tava, kus peale sööki näritakse värsket mündilehte.
  • Mahetoodangu salvei
  • Mahetoodangu värske petersell
  • Teepuuõli
  • 3% vesinikperoksiid
  • Õliga tõmbamine

Olenemata vahendist, mille te endale valite, veenduge eelnevalt nende koostisosades – kui te ei kasuta taime vaid mõnda suuloputusvahendit või ravimit. Uurides enne otsustamist erinevaid võimalusi ning jõuda lõpuks endale kõige sobivama juurde, mis võib olla näiteks kõige lihtsam variant – närida värsket peterselli, münti või salveid.

Soovitav on ka kogu keha puhastamine – detoksikatsioon, sest kui teil esineb halb hingeõhk, siis on suure tõenäosusega teie kehas piisavalt palju mürke, mis vajavad väljutamist. Esmalt võiks teha soolte puhastuse ning siis edasi liikuda  maksa puhastamise juurde.

Allikas: Global Healing Center

Eelmine artikkelKodukootud beebilapid
Järgmine artikkelKolmas nädal õlipraktikat – päevik
Diana
Kõik tuleb sinuni siis, kui selleks on õige aeg ja mil oled selleks vaimselt ja füüsiliselt valmis...

JÄTA OMA VASTUSES

Palun sisesta oma kommentaar!
Palun sisestage oma nimi siia