2017 aastaks peavad olema välja vahetatud kõik praegused elektriarvestid uute kaugloetavate arvestite vastu. See on EL soovituslik ettekirjutus, mida Eesti üliogarad ametnikud usinalt kohustuslikuks kirjutavad.

Üle maailma paigaldavad elektriettevõtted kaugloetavaid elektriarvesteid (või nö. Nutiarvesteid) asendamaks vanu (ent siiani toimivaid analoogarvesteid), kuna see annab võimaluse jälgida klientide kodusid, elektritarbimist ja pakkuda “targa kodu” (smart home) funktsionaalsust ja kontrolli selle üle.

Ahjaa, ja ärgem unustagem, et see “aitab teil ka raha säästa”. Vähemalt see on nende suur müügiargument.

Kogudes detailset infot sinu kodu elektritarbimise kohta saavad nutiarvestid sind hoiatada selle eest, kui äkki peaks sinu nutikülmikust (*järjest enam ja enam lisatakse kõigile siiani nö. pimedatele kodumasinatele, nagu pesumasinad ja külmikud võrgustatud olekut – valmidust) saama elektriorikas, kellele oleks hooldust vaja või on sinu lapsed sinu puhkusereisi ajal maha pidamas pidu või oled kodust lahkudes sisse unustanud oma nuti-elektripliidi.

Hüvasti privaatsus – teretulemast “Suur Vend”

Tark koduOlenevalt arvesti spetsifikatsioonist suudab see eristada seda, kui palju on elektrit kulunud iga toa kohta eraldi, samuti ka kui palju on iga nuti-seade eraldi elektrit sinu kodus kulutanud. Samamoodi nagu suudavad nutiarvestid läbi wifi suhelda teleri või tahvelarvutiga, suhtlevad nad ka elektriettevõttega, mis salvestab kõik sinu koduga seotud igapäevased andmemustrid.

See video uurib selle vahetusaktsiooni mõjusid privaatsusele. Kellel iganes on ligipääs sellele kogutud informatsioonile, siis selle abil on võimalik luua üsna selge pilt sinu elust. Kaua ja mis kellaaegadel sa kodust eemal viibid, millal vaatad tv-d, millal oled puhkusel, kas on näha, et juhatad mõnda äri oma kodust ja nii edasi.

Valitsused, õiguskaitseorganid ja isegi ettevõtted saavad vajadusel ligipääsu elektriettevõtte poolt hallatud andmetele (mida valitused juba praegu tegevuslubade jõustumiseks ka teevad). Ohud on isegi tõsisemad arvestades, et selline igapäevane isiklik info on kergelt ka kräkkeritele läbi nutiarvesti kasutatava wifi võrgu kättesaadav.

Elektromagnetlained ja sinu tervis

See lühike video näitab nutiarvesti poolt abil levitatava raadiosignaalide tugevuse mõõtmist. Mõõtmise video otsustati teha, kuna 3 kuud pärast uue arvesti paigaldamist suri müstilisel kombel põõsastik, mis asub ümber arvesti. Samas põõsad ümber vana arvesti ja ka nutiarvestist teatud kaugusel olevad kasvavad jõudsalt.

Nutiarvestite advokaadid aga räägivad meile, et arvestite poolt levitatav kiirgus on ohutu, viidates tihti “dekaade kestnud” uuringutele, mida on aga rahastanud arvestite tootjaettevõtted ise. Kahjuks aga on paljud pärast kaugloetava arvesti paigaldust hakanud kannatama unetuse, peavalude ja teiste tervisehädade käes.

2011 aasta mai kuus teatas Maailma Terviseorganisatsioon aga, et wifi kiirgus, mida elektriarvestid (nutiarvestid) kiirgavad, on võimalik kantserogeenne.

Mida sina saad teha?

Nutiarvestite levialaKas sina lased oma koju paigaldada elektriettevõttel kiirgava jälgimis-seadme?

Video naisest, kes keeldus nutiarvesti paigaldusest oma koju, teavitas sellest kirja teel ka elektriettevõtet ja sai lõpuks arreteeritud, kui teist korda tuldi koos politseiga arvestit paigaldama.

Seade paigaldatakse sinu koju tavaliselt sinu “vaikival nõusolekul”, kui sa just ei tee seda neile konkreetselt selgeks, et sa ei anna neile luba vana seadme väljalülitamiseks või mõne uue lisamiseks.

Nutiarvestite vastaste hulk kasvab iga päevaga vastavalt inimeste teadlikkuse tõusuga selle seadme võikast mõjust.

Esimene samm nutiarvestist keeldumiseks on kirja teel informeerida ettevõtet oma soovist ja teada anda neile, et keeldud uuest arvestist lähtudes tervise privaatsuse printsiipidest.

Loomulikult mõnede jaoks tundub olevat lahe mõte omada suuremat kontrolli oma kodutehnika üle. Kuid kas oled valmis viskama prügikasti oma privaatsuse ja ohverdama oma tervise mõne laheda koduseadme võimaluse nimel, milleta oled siiani suutnud oma elu elada? Või selle nimel, et “Sa ei pea enam näite teatama” ?

Tõlgitud Allikast

Lisaks

GR_opener

*Küllap Ansip teab, millest Ansip räägib, kui soovitas inimestel fooliumit mütsi sisse mähkida:)

Eelmine artikkelFluoriid – Tühine teema?
Järgmine artikkelPidev invasioon meeltesse

4 KOMMENTAARI

  1. 3. Nagu sai mainitud, siis siiani nö. pime kodutehnika järjest enam saab olema võrgustatud. See on ilmselt kasvav trend, inimese "kasutajamugavuse" sildi all. Üle võrgu toimiv suhtlus on seega ka jälgitav (kasvõi logide näol). Kuidas see puht tehniliselt välja näeb … ei ole sptetsialist, ei oska kommenteerida. Abiks internet ja otsingumootorid.
    4. Võrgueeskiri: https://www.riigiteataja.ee/akt/129122012061
    Suvaline näide: "Kõikidele klientidele Eestis paigaldatakse kaugloetavad arvestid aga 2017.aasta alguseks." http://www.neljas.ee/est/saare/muhu/?news=1020391&category=1&Kuidas-moodetakse-elektritarbimist-avatud-turul
    Jällegi abiks info ostimisel internet. Ei saa kõike kandikul ette sööta.
    5. … elektromagnetväljade mõjust tervisele nt. siit: http://tarmo.koppel.ee/?page_id=4
    Internetist on veel kogu info kättesaadav. Kasutage seda ja oma kiipi kahe kõrva vahel. Edu otsingutel! :)

  2. Mulle tekitas see jutt mõned mõtted:
    1. Nõukogude Liidus suruti ka asju peale. Aga siis ei tohtinud keegi KP vastu midagi kosta. Ameerikas on täna veel piisavalt vabadust, et inimesed võivad rääkida nendest asjadest vabalt ja üldjuhul neid ei võeta kinni. Tasapisi küll võetakse, ka Eestis, hoiatatakse.
    2. Kui ma osutan mingit teenust, siis tahan teada, mille jaoks ma seda osutan. Kui teenus on elektriteenus, siis tahan teada, mille jaoks mu elektrit kasutatakse. Kui klient keeldub mulle seda teavet jagamast, siis mul on õigus keelduda talle elektrit andmast.
    3. Mismoodi saab Suur Vend teada, mis seadme ma vooluvõrku ühendan? Kas juba poest ostes on igas seadmes sees mingi kiip, mis seda teavet edastab?
    4. Ma ei tea, et Eestis digiarvestite peale üleminek kohustuslik oleks. Kui on, siis palun viidata Eesti õigusaktile. Mitte EL-i omale. Sest Eesti Vabariik peab enne EL-i õigusaktiga nõustuma, et selline asi Eesti alal saaks kehtima hakata.
    5. Mismoodi see seade tervist kahjustab? Mul on toas Wi-Fi-saatja. Naabritel on ka. Ja nende naabritel. Ümberringi on telefonilevi saatjad, samuti tuleb kuskilt telesignaal, raadiosignaal. Kas keegi võiks valgustada, mis on lubatud norm ja kui palju Elioni Wi-Fi saatja või digiboks seda normi ületab?

  3. Oleks hea kui ikka vanad liinid ka mõnes metsanurgas vahetatud saaks.Mida siis veel kõik on just kui mäng tõstame kõik teenused taevasse.

JÄTA OMA VASTUS

Palun lisa oma kommentaar
Palun sisesta oma nimi