3D mammogramm ei ole lahendus rinnavähile

0
8618

Viimasel ajal on kuum teema Angelina Jolie masektoomia ja munasarjade eemaldus. Olen seda artiklit “veeretanud” juba märtsist alates, aga pole olnud mahti toimetada, nüüd siis sai ka “kuum teema” ülesse.

Masektoomia ja tattoo
Foto: nydailynews.com

Dr. Mercola püstitas 2. märtsil 2013 küsimuse: “Kas rinnavähi riski on võimalik vähendada mammograafiat vahele jättes?”

Ameerikas 40+ vanuses naised nõuavad tungivalt oma arstidelt iga-aastast mammograafuuringut, hoolimata sellest, et ajakohastes suunistustes (U.S. Preventive Services Task Force in 2009) on sätestatud mammograafuuring üle kahe aasta ning kindlasti peale 50+ eluaastat.

Kahjuks paljud naised ei tea seda, et rutiinse mammograafia kasutamine ei välista suremist rinnavähki. Veelgi hullem on see, et USA naiste sekka on saadetud sõnum, et on olemas “uus ja parem”  tomosüntees mammogramm, mis pakub rinnast kolmemõõtmelist (3D) pilti. Et just see on “vastus”  mammograafia efektiivuse tõstmiseks ning valediagnooside vähendamiseks. Palun, ärge laske end lollitada ning ärge kahekordistage ise riski haigestumaks rinnavähki, tehes iga aasta 3 D mammograafuuringut ning saades suurema koguse radiatsioonikiirgust.

3 D mammograaf ei ole lahendus, mida naised on oodanud!

Tavapärase 2D mammograafi esmane oht on ioniseeriv kiirgus. Tuginedes 2010. aasta uuringule, kus vaadeldi kahe aasta sõeluuringus olnud 40-80 aasta vanuseid naisi, kes on iga-aastaselt lasknud teha  digitaalse või film-mammogrammuuringu, siis on leitud seos, et  on suurenenud oht haigestuda rinnavähki ja sellesse surra – 100 000 naisest 20-25. Mis tähendab seda, et IGA-AASTANE rutiinne mammograafuuring PÕHJUSTAB 20-25 naise haigestumise ja surma 100 000 juhust. Paraku 3D mammograaf jätab su kaitsetuks ioniseeriva kiirguse ning palju enama eest.

Esiteks, et saada 3D pilt, peab masin liikuma kaarega ümber rinna, tehes mitmeid röntgenülesvõtteid, mis hiljem ühendatakse üheks 3D pildiks. Teiseks soovitatakse tänapäevalgi naistel ikkagi kasutada tavalist 2D mammograafi 3D asemel.

Kuidas rinnavähi sõeluuringud vähendavad rinnavähi riski, kui ikkagi kasutatakse ioniseerivat kiirgust? Vastus on see, et ei aitagi. Rinnauuring peaks ju riski vähendama, aga erinevad teaduslikud uuringud on näidanud hoopis vastupidist tulemust, et mammograaf teeb rohkem kahju kui head ning ei vähenda rinnavähki suremust. Nüüd loodetakse, et need uued 3D mammograafuuringud suurendavad vähidiagnoosi täpsust. Karta on, et seda ikkagi ei juhtu. Miks?

Sest võimatu on öelda, kas see pisikene täpp röntgenekraanil (3D või mitte) on vähk või healoomuline kasvaja. Kuigi pilditehnoloogiad on paranenud, on sellega suurenenud ka valepositiivsed diagnoosid. Pealegi, mida head saab see teha, kui identifitseerida üha rohkem tillukesi kasvajaid, samas aga vähijuhtumite arv hakkab kiirelt tõusma üha suureneva radiatsioonikiirguse tõttu?

mammogramm

Tahad vähendada rinnavähki haigestumise riski? Eksperdid soovitavad loobuda sõeluuringutest.

Nad leiavad, et 3D tomosüntees on vale lahendus. Kurb tõsiasi on see, et nad keelduvad tunnistamast mammograafia ebaefektiivsust ja isegi selle ohtlikkust. See on tõde, mis mõjub laastavalt vähitööstuse rahamasinale ja seetõttu võideldaksegi küünte ja hammastega selle teadvustamise vastu.

“Kõige tõhusam viis vähendada naiste riski sattuda rinnavähi patsiendiks, on vältida sõeluuringut,” kirjutab The Nordic Cochrane Centre MD ja Mammograafia sõeluuringu “Tõde, valed ja lahkarvamused” autor Peter C. Gotzche. “Mammograafia sõeluuring on üks suurimaid tervishoiu vastuolusid, mil määral on mõned teadlased ohverdanud oma usaldusväärsed teaduslikud põhimõtted, et jõuda poliitiliselt vastuvõetavatele erakodsetele teadustöö tulemustele. Vastukaaluks leiavad neutraalsed vaatlejad üha enam, et kasu on ülepaisutatud ning oht on tegelikult kordi suurem, kui seda algselt arvati.”

See fakt avaldati 2011. aastal metaanalüüsiga Cochrane Database poolt System Reviews, kus leiti, et rinnavähi sõeluuring viis 30% ülediagnoosile ja -ravile, mis võrdub absoluutse riski 0,5 % suurenemisega.

Los Angeles Times teatas, et veel üks uuring paneb “pöidlakruvid” tööstusele, järeldades, et naised, kes järgivad USA Vähiliidu suuniseid, saamaks iga-aastast mammograafiat alates 40. eluaastast, mitte ainult EI SAA täiendavat kaitset agressiivse rinnavähivormi vastu vaid tegelikult kogevad suuremat kahju, saades suurenenud valepositiivseid vastuseid ja valeravi ja seda võrreldes ainult nende naistega vanuses 50-74, kes käivad mammograafias üle kahe aasta (see on nüüd see, mida US Preventive Services Task Force tegelikult soovitab).

Artiklis tuuakse välja, et kui kõik naised vanuses 66-89 käiksid iga-aastasel mammograafuuringus, mitte üle kahe aasta, siis selle tulemuseks on uskumatud 3,86 miljonit valepositiivset diagnoosi ning 1,15 miljonit biopsiat rohkem. See on ju kasumijahi suurepärane tulemus. Aga mitte kasulik Sinule, kes maksab selle kõige eest finantsiliselt, psühholoogiliselt ja emotsionaalselt…

“Isegi pärast seda, kui teadlased olid korrigeerinud tegurid nagu vanus, rass ja elukoht, ei näinud nad mingit kasutegurit sõeluuringu suurendamisel,” teatas LA Times.

30 aastat rinnavähi sõeluuringut näitab, et mammograaf teeb rohkem kahju kui kasu.

2012 aasta novembris avaldas ka New England Journal of Medicine šokeeriva analüüsi rinnavähi sõeluuringu mõjust USAs viimase kolme aastakümne jooksul, mis leidis, et 1,3 miljonit naist on saanud valediagnoosi ning selle tulemusena väärkoheldud. Viimase 30 aastaga on varases staadiumis rinnavähi avastamine kahekordistunud tänu mammograafia tulekule 112 – 234 juhule 100 000. Ja hilise staadiumi haigustumine on sama aja jooksul alanenud 8% 102 – 94 juhule 100 000.

Vastavalt autoritele: “Vaatamata sellele, et oluliselt on suurenenud varases staadiumis avastatud rinnavähi juhtumite arv, on mammograafia sõeluuring vaid veidikene vähendanud nende naiste hulka, kellel on rinnaväk juba kaugele arenenud. Kuigi ei ole kindel, millised naised on olnud rinnavähist mõjutatud, siis nende kahe tulemuse tasakaalutus näitab esimese tulemuse selget ülediagnoosimist ja moodustades ligi kolmandiku kõigist diagnoositutest. Parimal juhul on sõeluuringul pisikene mõju rinnavähi suremuse määrale.”

Põhiautor dr. Archie Bleyer kaitses hiljuti oma meeskonna tulemuste vastuseid tööstuse vastu, kes kritiseerisid analüüsi, milles on öeldud: “Me oleme pettunud kommentaaride üle, mis on pärit mammograafia kogukonna eestvedamiselt. Nad kordavad kolme “aruteluküsimust”, mis levisid peale meie raporti avaldamist. Esmalt täpsustasime invasiivse vähivormi esinemispõhjuste trendi..

“Alates 1986. aastast ei ole olnud märgata selget invasiivse vähi sagenemistendentsi. Isegi siis, kui me oleksime kasutanud nende numbreid – andmed, mis on kogutud Conneticuti poolt aastatel 1940-1980 – me ikkagi hindame, et alates 1979 kuni 2008 oli naistel 878 000 ja ainuüksi 2008. aastal 34000 rinnavähi ülediagnoosi. Teiseks väideti, et meie andmed ei peegelda tegelikku maailma. Me vaidleme sellele vastu, et raskem on saada rohkem “tõelist” kui kolm aastakümmet andmeid maailma väljapaistvama vähiseire programmilt. Kolmandaks ütlevad, et DICS (Ductal Carcinoma In Situ) oleks tulnud välja jätta. Kuidas saaksime hinnata ülediagnoosimist ilma kõrvalekalleteta, mis on sisulisest avastatud mammograafia teel ja käsitletud vähina? Kirja autorid iseloomustavad meie uurimistööd “ohtlikuks”. Me oleme pettunud, et leevendada ülediagnoosimise probleemi, selleks on vaja kaasata esmatasandi töötajad, kirurgid, onkoloogid ja rahvatervise kogukond, kes kõik vajavad meie abi, et aidata meie kolleege mammograafias. Esimene samm probleemiga tegelemiseks on seda endale tunnistada.”

Ainult üks 2000 naisest saab kasu regulaarsest mammograafiast.

Eemaldatud rind

Millised on Sinu võimalused olla see õnnelik 2000 naise seas, kes tegelikult mammograafiast kasu saab? Vastavalt Nordic Cochrane Center hiljutistele avastusele, et ainult ÜKS naine 2000-st saab kasu 10 aasta jooksul tehtud regulaarsest iga-aastasest mammograafuuringust, avastamaks varases staadiumis rinnavähki. Samal ajal, kui neist 2000 naisest on 10 pandud valepositiivne diagnoos ning muudetud vähipatsientideks ning saanud valeravi. Need on naised, kes on lasknud osa või terve oma rinna eemaldada, saanud tavaliselt kiiritus- ja/või keemiaravi. See ravi (olematule vähile) suurendab aga riski surra ravi tüsistustesse ja/või muudesse sellega seotud haigustesse nagu südamehaigused ja vähk, mis on tingitud keemia- ja/või  kiiritusravist. Veelkord, selleks, et mammograafia sõeluuring saaks päästa ÜHE naise elu on vaja:

 • 2000 naist iga-aastasel mammogrammuuringus 10 aastat
 • 200 naist saavad valepositiivse vastuse
 • 10 naisele tehakse operatsioon ja/või keemiaravi, isegi siis, kui neil vähki ei ole.

See, et sul raviti rinnavähki, ei tähenda seda, et sul TEGELIKULT ka oli rinnavähk. Kui sul tegelikult ei olnudki rinnavähki, aga vähki ikkagi raviti, siis oled sa tõesti ainult “vähiravis ellujäänu”. Paraku on nii, et kõik naised, kes on vähiravi saanud ja selle üle elanud, neid kajastatakse “vähi seljatanute” statistikas…

Strateegiad ennetamaks rinnavähki

Rinnavähi sõeluuring EI VÕRDU vähiennetusega ja kuigi varajane vähi avastamine on oluline, aga samal ajal kasutades sõeluuringut, mis omakorda suurendab vähki haigestumise riski, ei ole hea “ravim”… Rinnavähi ennetamine on palju tähtsam ja mõjusam, kui lihtsalt püüda seda avastada pärast selle moodustumist. See on ka põhjus, miks tahame jagada Mercola näpunäiteid, kuidas seda vältida. Tuginedes Ameerika Vähiuuringute Instituudile, kus vaadeldi rinnavähi juhtumeid ja elustiili, siis umbes 40% rinnavähijuhtumitest on võimalik ära hoida elustiili muutes. Mercola arvab, et need arvud on isegi madalad, reaalsem oleks 75-90% juhtudest saaks ära hoida ainuüksi muutes oma elustiili ja järgides allolevaid soovitusi.

 • Vältida suhkrut, eriti fruktoosi.  Igasugune suhkur on tervisele ohtlik, see soodustab vähi kasvu. Fruktoos on eriti ohtlik ja seda peaks vältima nii palju kui võimalik.
 • Optimeerida oma D-vitamiini. D-vitamiin mõjutab praktiliselt igat keharakku ja on üks looduse kõige võimsamaid vähivastaseid vitamiine. D-vitamiinil on võime siseneda vähirakkudesse ning vallandada apoptoosi (raku surma). Kui teil on vähk, siis teie päevane D-vitamiini kogus peaks olema 70 -100 ng/ml kohta. D-vitamiin toimib sünergistlikult iga teadaoleva vähiraviga ilma vastupidise mõjuta. Soovitan teil vaadata tasuta 1 tunnist loengut D-vitamiini kohta, et sellest rohkem teada saada.  Meeles tuleb pidada ka seda, et kui tarbite suukaudset D 3 vitamiini toidulisandeid, siis tuleb suurendada ka oma K 2 vitamiini tarbimist, sest D-vitamiin suurendab K 2 vajadust toimida korralikult.
 • Manusta loomulikul teel võimalikult palju A-vitamiini. On tõendeid, et A-vitamiin aitab ära hoida rinnavähi tekke. Tähtis on see, et A-vitamiin manustatakse just tema originaalallikarikastest toitainetest, mitte toidulisanditest. Parimateks allikateks on ökoloogilised munarebud, toorvõi, toortäispiim, veise- või kanamaks.
 • Rindade lümfimassaaž. See toetab keha loomulikku võimet kõrvaldada vähkkasvajate poolt tekitatud toksiine. Seda võib teha litsenseeritud massöör või teete seda ise.
 • Vältida kõrbenud/söestunud/grillitud liha. Sütel või leegiga küpsetatud liha on seotud suurendatud rinnavähi riskiga. Akrüülamiid on kantserogeen, mida luuakse tärkliserikaste toitude küpsetamisel (röstimine, friteerimine, praadimine) – on leitud, et ka need suurendavad rinnavähi riski.
 • Vältida kääritamata sojatooteid. Kääritamata soja on kõrge taimse östrogeeni- või fütoöstrogeenirikas, tuntud ka isoflavoonidena. Mõned uuringud näitavad, et soja östrogeen tundub töötavat kooskõlas inimese loomuliku östrogeeniga ning suurendab rindade vohamist ja raku muteerumise ja vähi tõenäosuse kasvu.
 • Paranda oma insuliinitundlikkust. Parim viis selleks on vältida suhkrut ja teravilja ning anda kehale piisavalt koormust treeningute näol.
 • Säilitada tervislikku kehakaalu. Tervislik kehakaal tuleb loomulikul teel, kui hakkate sööma õigesti ning andes kehale piisavalt koormust. Väga oluline on kaotada rasva tervelt kehalt, sest rasv toodab östrogeeni.
 • Juua päevas 0,5 – 1 l orgaanilist  rohelist köögiviljamahla.
 • Saada piisavalt kvaliteetset loomset päritolu Omega-3 rasvu, näiteks krilliõli. Omega-3 rasvade puudusel on vähitekkel ühine tegur.
 • Kurkumiin. Kurkumiini leidub kurkumis, kasutades kõrgetes konsentratsioonides kurkumiini, võib see olla väga kasulik rinnavähi täiendravina. Kurkumiinil on võime ennetada rinnavähi metastaase. Samas on oluline teada, et kurkumiin ei imendu hästi. Kuidas parandada  kurkumiini imendumist, loe lähemalt.
 • Vältida alkoholitarbimist. Või vähenda päevast alkoholitarbimist ühele dringile päevas.
 • Imetamine. Imetada vähemalt lapse pooleaastaseks saamiseni. Uuringud on näidanud, et imetamine vähendab rinnavähki haigestumise riski.
 • Vältida traadiga rinnahoidjaid. On palju andmeid, et traadiga rinnahoidjad võivad suurendada rinnavähki haigestumise riski.
 • Vältida nii palju kui võimalik elektromagnetvälju. Isegi elektrisoojenduskotid ja -tekid võivad suurendada rinnavähi riski.
 • Vältida sünteetilist hormoonasendusravi. Rinnavähk on östrogeenipõhine vähk ja Journal of National Cancer Institute uuringu kohaselt langes rinnavähi määr neil naistel, kes paralleelselt vähendasid ka hormonaalset asendusravi. (Risk haigestuda rinnavähki on ka neil noortel naistel, kes kasutavad suukaudseid rasestumisvastaseid vahendeid, sest suukaudsed rasestumisvastased tabletid, mis hõlmavad endas sünteetilisi hormoone, on seotud emakakaela- ja rinnavähiga). Kui teil on tekkinud menopausi sümptomid, siis võiksite kaaluda sünteetilise hormoonasendusravi asemel hoopis bioidentset hormoonasendusravi, mis kasutab hormoone, mis on molekulaarselt identsed neile hormoonidele, mida toodab keha ja ei saa kehale hukatuslikuks. (See on palju ohutum viis). Parimaks viisiks on tegelikult igasuguseid hormoonravimeid vältida – abikaasa kannatab paar kuud pottide-pannide lennutamise ära ja siis on see möödas.
 • Vältida BPA, ftalaate ja muid ksenoöstrogeene. Need on östrogeenisarnased ühendid, mis on seotud suurenenud rinnavähi riskiga.
 • Veenduge, et teil pole joodipuudulikkust. Kaalukad tõendid viitavad joodipuudulikkust rinnavähiga. Dr. David Brownstein joodi raamatu autor “Miks sa vajad seda, miks sa ei saa selleta elada” seostab joodi rinnavähiga. Joodil on tegelikult tugevad vähivastased omadused ning on põhjustanud rakusurma nii rinna- kui ka kilpnäärmevähi puhul. Rohkema informatsiooni saamiseks tasub lugeda dr. Brownsteini raamatut. Mercola on uurinud joodi kohta palju, peale dr. Brownsteini intervjuud, sest usub, et suurem osa tema jutust vastab tõele, kuigi ei ole päris veendunud tema joodi annustamise õigsuse kohta. Usub, et need on liiga suured.

Kontrolli oma tervist ja väldi saamaks statistikaks.

Tõde, vale ja lahkarvamused

Paljud naised ei ole teadlikud sellest, et mammograafi regulaarne kasutamine kahjustab neid rohkem kui päästab. The Nordic Cochrane Centre MD Peter C. Gotzche avaldas hiljuti  murrangulise raamatu mammograafia sõeluuringu kohta: “Tõde, valed ja lahkarvamused”. See raamat annab põhjaliku ja ulatusliku ülevaate tõenditest ning vaatab kriitilise pilguga üle teaduslikud vaidlused ning valitsuse ja vähiorganisatsioonide heategevuslikud naistele suunatud informatsioonid ja seletab ära, miks mammograafia sõeluuringu tulemused on ebatõenäoliselt efektiivsemad just tänapäeval. Paljud ei saa aru, et see “uus ja parem” 3D tomosüntees mammogramm tegelikult paljastab teid ROHKEM vähki tekitavale ioniseerivale kiirgusele kui vana 2D mudel. Palume teil aru saada, et on olemas ka teisi sõeluuringu võimalusi, igal neist on oma tugevad ja nõrgad küljed ja teil on õigus neid kasutada. Meeles tuleb pidada ka seda, et tõesti rinnavähki vältida, tuleb tähelepanu pöörata selle ennetamisele.

Allikas, lisad 1, 2, 3, 4

Eelmine artikkelDefineerime mõiste terror
Järgmine artikkelNaiste hügieenisidemed jms – mis neis tegelikult peitub
Kõik tuleb sinuni siis, kui selleks on õige aeg ja mil oled selleks vaimselt ja füüsiliselt valmis...

JÄTA OMA VASTUS

Palun lisa oma kommentaar
Palun sisesta oma nimi