Foto: Pixabay

Puud ja puit on paljudele meie seast väga olulised – paljudele on see sissetulekuallikaks, paljudel sõltub sellest kodusoe. Eestlane on harjunud sellega, et ringi sõites on näha määratuid metsaga kaetud alasid, sellele lisaks põõsastikud ja võsastunud alad. Lagedat maad ja tohutuid põlde meie maal eriti ei leidu. Me oleme maast madalast vähem või rohkem seotud metsade, puu ja puiduga. See on põlvest põlve tihedalt meie eluga seotud. Isegi linnarahvas võitleb linnapuude säilitamise nimel ja nende maha võtmise vastu. Kui kuskil on toime pandud lageraie, on sellest kiirelt pildid sotsiaalmeedias ja päris paljud lageraied jõuavad ka ajakirjanike uurida ja artiklimaterjaliks. Kui keegi kuskil võtab puid maha, siis ta raiuks kui mitte lihtsalt puid või puudel oksi maha, vaid ta justkui raiuks eestlastel tükke küljest – nii puudutatuna tunnevad paljud eestlased end puudega toimuvaga seoses. Mõõdukatest ja arukatest raietest, hooldusraietest ja raieküpses metsas tööde tegemisest saadakse aru. Kui aga maha jäetakse seasongermaa poolemeetriste kändude ja risuga, läheb eestlasel kops üle maksa ja vaiksest omaette torisejast saab kiirelt äge ja sõnakas kasvõi püünele ronija, kes peab suu puhtaks ja südame kergeks rääkima.

Kuidas see puust ja metsast hoolija saaks anda oma parima, et “hundid söönud, lambad terved” oleks ehk ei teeks metsale liiga, aga ise saaks parima võimaliku puu ja puidu kätte? Nõuannete koostamisel on jätkuvalt kasutatud J. Paunggeri ja T. Poppe raamatut “Kuu võim”.

Järgnevate nõuannete juures kehtib rusikareegel: kõik toodud reeglid/nõuanded kehtivad ainult sel juhul, kui puitu kuivatatakse loomulikul teel värske õhu käes, kuivatuskambris võib toimuda ainult jääkniiskuse eemaldamine.

Rusikareegel puude langetamiseks ja puidu tootmiseks: ideaalne aeg selleks on 21. detsembrist kuni kolmekuningapäevani, 6. jaanuarini.

Ehituses kiiresti kasutatava puude langetamiseks (õnnetuse tagajärgede likvideerimiseks näiteks) on sobilik aeg 24. juunil kella 12:00 ja 13:00 vahel suveaja järgi – ja see on ainus puit, mida võib ehitusel ilma kuivatamata, toorelt kasutada.

Kõva, mittepehkiva puidu saamiseks tuleb langetada puud 30. ja 31. märtsil kui Kuu (mitte Päike!) on Kalade tähtkujus ja kahaneb. Soodne aeg on veel 1., 7. ja 25. jaanuaril ning 31.01.-02.02. Nii et kui tahad purret või paadisilda ehitada või remontida, siis kestma jääva ehitise jaoks, mis kiirelt pehkima ei hakka, tuleks puit sellisel ajal varuda. Teiseks variandiks on see koguda soojadel suvepäevadel, kasvava kuu ajal.

Nii uskumatu, kui see ka ei tundu, aga isegi puidu põlemiskindlus on seotud Kuuga. Põlemiskindla puidu saamiseks tuleks puud langetada ideaalse variandina 1. märtsil päikeseloojumise järel või siis soodsal ajal, milleks on aeg, mil a) noorkuu on Kaaludes, b) üks päev enne noorkuud detsembris, c) kaks päeva enne noorkuud märtsis. 1. märtsi päikeseloojangu järel langetatud puitu olevat testitud teadusinstituudis ja tulemuseks olevat olnud tulekindlusklassi F60 saavutamine, mis tähendab praktikas seda, et sellist puitu võib kasutada sisetöödel ilma tulekaitsetöötluseta.

Puit, mis ei tõmba kokku, mis on paljudel kasutusaladel väga oluline, tuleks langetada toomapäeva keskpäeva paiku – kella 11 ja 12 vahemikus. Väidetavalt olevat see parim päev puude langetamiseks üldse. Aga soodne on ka veebruarikuine kahanev kuu peale päikeseloojangut, 27.09., 15.08., 08.08., kui Kuu on Vähis, üldiselt kolm päeva peale noorkuud ja noorkuu ajal, kui Kuu on Kaaludes.

Puit mööbli ja tööriistade valmistamiseks tuleks varuda detsembris 8 päeval jooksul peale noorkuud, ajal, mil Kuu on kas Lõvis, Neitsis või Kaaludes. Soodne aeg on ka novembris, kui Kuu on Skorpionis (ära aja segi selle ajaga, mil Päike on novembris Skorpioni märgis!). Skorpionis langetatud puud kipuvad kooremardikad kibekiirelt ründama hakkama, nii et arukas oleks see kiirelt koorida, eelkõige siis, kui soodsast ajast kinni ei pea.

Ehituspuit, lauad, saematerjal – selle saamiseks tuleks puud langetada mis iganes kalendrikuul, peamine, et see toimuks kasvava Kuu ajal Kalades. Õigel ajal langetatud puu ei kubise kahjuritest, ei kuiva liialt, nii et seda oleks vaja alalõpmata niisutada, on stabiilne ja vastupidav.

Põrandalauad ja tööriistad – nende jaoks puidu saamiseks tuleks puud langetada kasvava kuu ajal Skorpionis (parim aeg on augustis) või esimesel päeval peale täiskuud, kui Kuu on Sõnni märgis. Muuseas – õigel ajal langetatud puust tehtud tööriistavarred ei tekita nii kergelt ville!

Pealegi kulub ka see tarkus ära: nimelt millal langetada jõulupuu?

Soodsal ajal langetatud puud võib kuni üles panemiseni hoida ka lihtsalt külmas (soovituslikult ka pimedas), ilma teda kastmata ja tal püsivad okkad ilusti küljes. Niisamuti püsivad okkad küljes soodsal ajal maha võetud puu okstel – nii et kui neist teha jõulukaunistusi, pole karta, et need pudisema hakkavad. NB! Ka tuppa tooduna ja püsti panduna kuusele vett mitte panna! Väidetavalt hoidvat selline kuusk okkaid küljes nagu kunstkuusk, nii et üht ja sama kuuske saab kasutada aastast aastasse, mitme kümnendi jooksul – ja tal püsivad okkad küljes ja lõhnavad… Oluline on kuuske hoida ülejäänud aasta külmas ja pimedas (keldris).

Ideaalne aeg selliselt püsiva kuuse langetamiseks on 3 päeva enne aasta 11. täiskuud, soodne on kasvava kuu aeg – mida täiskuule lähemal, seda parem. Ebasoodne aeg on kahaneva kuu ajal.

Varasemalt ilmunud

Energiavahetus

Foto: Qi New Age & Healing

Kui sinu arvates on Hingepeeglis ilmuv info vajalik ja oluline ning oled sellest ka ise kasu saanud, võid soovi korral Hingepeegli tegevust TOETADA.

KAKS KORDA AASTAS: 30. juuni ja 31. detsember, LOOSIME oma toetajate vahel tänutäheks välja suuremad ja väiksemad meened. Tulgu iga sinu poolt jagatud energiapanus sulle vähemalt 10x tagasi, sest sellised on külgetõmbeseaduse reeglid.

Hingepeegel OÜ a/a LHV: EE247700771001908595 või SWEDBANK: EE212200221058508715.

Eelmine artikkelSõnumid 20.-26. novembriks
Järgmine artikkelSõnumid 27.11-3.12.2023
Eluaegne grafomaan. "Kunksmoor", ehk tegelenud ennustamisega aktiivsemalt aastast 1988. Looduse, loomade ja lindude sõber. Veesõltlane. Kõikidele jookidele eelistan vett, duššile vanni; elukohta otsin veekogu ligi ja mere äärest peab mind jõuga ära kiskuma, sest suure vee kutse on minu jaoks lausa hullutav. Jumaldan nii ujumist kui laevasõitu ja viiemeetristel lainetel loksuv praam tekitab pööraselt nalja merehaiguse asemel.

JÄTA OMA VASTUS

Palun lisa oma kommentaar
Palun sisesta oma nimi