Kas oled olnud hädas magamajäämisega või oled ärganud keset ööd üles ning enam magama ei jää? Teatud vanusest alates võib seda pidada nö “ealisteks iseärasusteks”, aga vaevalt sina sinna veel kuulud.

Lammaste lugemine

Mina mitte, aga vahest ärkan küll keset ööd üles ja enam magama ei jää, sest uni on nagu peoga pühitud. Vahet pole, et maganud olen ainult mõned üksikud tunnid. See on nii tüütu! Või kui lihtsalt õhtul und ei tule ja mingi lollakas laul peas kummitab, millest kuidagi jagu ei saa ja ei lase uinuda. Oli aeg, kus mul aju ei lükanud ennast ööseks üldse välja ja selline pikim aeg, mida ma välja kannatama pidin, oli kaks kuud – olin zombie, vaevlesin tohutute peavalude, meeletu unepuuduse käes, lisaks olin tige kui herilane. Selline asi juhtus mitmeid kordi aastas ja reeglina kestis nädal või paar, aga viimasel korral kaks kuud. Väsimus on meeletu, aga magada ei saa, sest aju ketrab ja ketrab ja ketrab, ei mingit lõõgastust. Hommikuti ajasin end voodist välja, kohutavalt väsinud olekus, silmad paistes, turtsus jne, jne.

Mõned kindlasti ütlevad, et selleks puhuks on unerohud – jah, on küll, aga see ei ole mitte lahendus, sest unerohtudel on omad väga halvad kõrvalmõjud. Tean seda omast käest, sest sellel viimasel perioodil määras arst mulle unerohud, mis aju välja lülitavad. Jah, need tegid seda kenasti, mõni aeg… Mõne aja möödudes jälle samas seisus tagasi, tuli annust suurendada. Kuulates oma arsti arvamust – eluaegsed tabletid, sest mulle kuurina need ei mõju – oli õõvastav. Ma ei tea, kus ma oleksin täna, kui poleks oma toitumist muutnud ja kas üldse oleksin.

Nüüd ei ole turul saadaval mitte ainult unerohud, vaid ka tagasi-magama-ravimid. Sest paljud inimesed on hädas just uuesti magama jäämisega peale sellist ootamatut ärkamist.

Nagu aru said, siis ma ei ole eriline fänn retseptiravimitele, kui on olemas teised vahendid, mis aitavad väga efektiivselt ning ilma kõrvalmõjudeta ja tervist kahjustamata. Ma ei väidagi, et teatud puhkudel on ka farmaatsiast abi ja see on õigel kohal, aga enne kui käsi farmaatsia poole pöörata, katsuks loodusega hakkama saada. Kui see ei aita, alles siis mõelda teistele alternatiividele.

Uni on meile eluliselt tähtis!

Miks ärgatakse keset ööd?

InsomniaVõib öelda, et sellel on täiesti mõistetav põhjus, miks kell kolm öösel silmad äkki lahti laksatavad – sa oled nimelt stressis! Sõna otseses mõttes tekib sul biokeemiline reaktsioon vastusena suurele hulgale stressihormoonidele, mis ujutavad su uinuda püüdva keha üle.

Terve keha koos terve ainevahetusega saab ise kenasti 24 h jooksul hakkama hormonaalse taseme regulatsiooniga, mida tuntakse ka kui normaalse ööpäeva tsüklina. Kui sa oled stressis, siis sinu stressihormoonide tase tõuseb ebanormaalselt kõrgele ja kutsub organismis esile stressi. Kui aga see tase tõuseb keset ööd, siis ongi nii, et ärkad ilma igasuguse põhjuseta ja uuesti uinuda on peaaegu võimatu või äärmiselt raske. Mis võiks olla lahendus? Usu või mitte, aga sool ja suhkur. Just nimelt sool ja suhkur pakivad stressihormoonid uuesti kokku ning sa uinud mõne aja pärast uuesti. “Eat for Heat” raamatu autor Matt Stone on oma raamatus öelnud nii:

Soola ja suhkru segu öisel ajal on äärmiselt vajalik öise stressi maandamiseks, sest öised ärkamised kella 2-4 vahel, millega kaasneb ka üleliigse adrenaliini tulv sinu organismis, on organismile kurnav. Seevastu soola-suhkru segu aitab selle neutraliseerida. Kindlasti ei vaja sa mingit närimist, seega ära otsi külmikust toitu ereda valguse käes, lootes, et see aitab sinul hiljem taas uinuda. Sul on vaja jääda nii rahulikuks kui võimalik.

Sool ja suhkur? Täitsa segi pööranud!

Ei ole ja ei ole seda ka Mati!

Hoolimata kõigest negatiivsest, mida meedias nii suhkru kui ka soola kohta räägitakse, on mõlemad ka vajalikud toitained. Me kõik teame, et ilma teatud koguse naatriumi (sool) ja glükoosita (suhkur) me lihtsalt ei funktsioneeriks. Aga paljud ei tea seda, et need  mõlemad ained on äärmiselt vajalikud terve ainevahetuse tarbeks. Just need hoiavad stressihormoonid kontrolli all ning lasevad rakkudel teha oma tööd; nad on võtta toidu seest saadava”kütusena”, kuna neist saab teha energiat. Ainevahetuse ülesandeks on rakkude poolt genereerida sinu keha tarbeks energiat, et see saaks funktsioneerida kõige optimaalsemalt.

Sool ja suhkur tegutsevad meie rakkude “patareidena” – glükoosist saadakse otsene “kütus” mitokondritele ning samal ajal tasakaalustab sool rakkudevahelise vedeliku (mis võimaldab rakkude hingamist ning energia tootmist). Mõlemad on väga võimsad tööriistad stressi maandamisel – suhkur annab organismile käsu lõpetada stressihormoonide, mis panevad tõsise põntsu sinu ainevahetusele ning hoiavad sind öösiti ärkvel, tootmine. Seevastu sool on hädavajalik säilitamaks homoöstaatilist regulatsiooni, kus adrenaliinitootmine ei väljuks kontrolli alt.

Seega, kui mõtled sellele, et kasutada soola ja suhkrut teraapia eesmärgil, haldamaks oma stressi, mille tulemusena sai ainevahetus häiritud, siis ei tundugi need kaks toiduainet enam nii hirmutavad ja ohtlikud, kui neist meedias räägitakse.

Kui kasutada suhkrut sedamoodi teraapia eesmärgil koos soolaga, siis see ei põhjusta hüperaktiivsust, vaid sellel on hoopis vastupidine efekt. Seega tee endale ise oma “Unemati unetolm”, mis aitab sul rahulikult uinuda ning rahustab organismi maha ja laseb sellele öösel rahulikult välja puhata, et uuele päevale jõudsalt vastu minna.

Unemati unetolm“Unemati unetolm”

Aseta kõik koostisosad kas kotti või purki ning sega väga hästi omavahel läbi. Sucanatil on kalduvus teistest koostisosadest nn eralduda ja see on põhjus, miks seda ei saa üksi koos soolaga kasutada – nimelt sool vajub põhja ja ei haaku sucanati graanulitega. Aga sucanat annab sellele segule imehea maitse ning rikastab segu mineraalidega. Soovi korral võid lisada ka rohkem soola, kui arvad, et tuled sellega toime. Matt soovitab soola-suhkru vahekorraks 1:5. Ise arvan, et seda on minule liiga palju, eksperimenteeri ja leia endale just see kõige sobivam variant.

Nüüd, kui oled unetolmu valmis teinud, hoia seda suletud purgis enda öökapil, käeulatuses, et saaksid vajadusel öösel kohe selle järele haarata. Soovi korral võid seda kasutada ka vahetult enne magamaminekut, et stressitase viia minimaalseni ning ennetada öist ärkamist. Kui see aga peaks juhtuma, siis võta öösel ka üks “doos”.

Kasutamiseks, otsi kas pisikene – tõesti pisikene (vürtsi-) lusikas ning võta purgist pisikene kogus unetolmu ning aseta see oma keele alla ja lase sel seal sulada, läheb kõige kiiremini otse vereringesse. Vajad tõesti ainult pisikest kogust – näpuotsatäis -, ja kui sul ei ole nii pisikest lusikat, siis piisab ka sellest, kui teed näpuotsa märjaks ning torkad selle purki (eeldusel, et see purgike on ainult sinu kasutada) ja lutsid sõrme puhtaks. Peagi võid tagasi magusasse unne vajuda.

Kusjuures see toimib tõesti ideaalselt, üsna pea peale unetolmu manustamist tunned ennast unisena ja tahad magama minna. Muidugi maitse on kummaline, magus ja soolane korraga ning maitsemeeled satuvad kergelt konflikti, aga see möödub üsna kiiresti.

Millest siis unetus tingitud on?

Unetus mõjutab meie igat eluvaldkonda ka siis, kui oleme ärkvel. Sa oled väsinud ning ei jaksa tööd teha ei tööl ega kodus; oled jännis oma emotsioonidega; suureneb risk autoavariidele, sest su tähelepanu on hajunud; tegelikult suurenevad ka keha füüsilised valud nagu pea- või seljavalu.

Kui sul on pidevad probleemid magamatusega, süüvi endasse.

Vaata ausalt enda olukorrale

Tihti on unetus tingitud erinevate stressorite poolt, mis võivad olla nii negatiivsed kui positiivsed sündmused sinu elus. Head stressorid on põnevus – näiteks ootad midagi väga elevil olles – pulm, lapse sünd, puhkus vms. Teisest küljest võivad sind mõjutada negatiivsed stessorid nagu kehv finantsolukord, pingeline töö,  suhteprobleemid. Vaata oma olukord üle ning leia stressipõhjused ja katsu nendega toime tulla.

kohviKohvi?

Kas sa oled suur kohvisõber ning jood päevas mitu tassi? Katsu oma kofeiinitase ja kohvitarbimine kontrolli alla saada ning joo oma viimane tass kohvi lõuna ajal. Kui sa jood õhtul kohvi, siis suure tõenäosusega sa lihtsalt ei uinu, kui sa ei ole üks vähestest inimestest nagu mina, kelle kohvi lihtsalt magama paneb. Kui tahad õhtul midagi juua, siis katsu juua rahustavat teed, muide ka alkohol ei ole hea valik. Arvatakse, et alkohol uinutab, tegelikult mitte, alkohol annab hoopis energiat, aga mõjub muudmoodi pärssivalt.

Uinakud

Kui sul on probleeme öiste uinumiste või ärkamistega ja sa tunned väsimust päeval, ära mitte mingil juhul mine uinakut tegema. Sest kui sa nüüd annad järgi, siis röövid sa sellega oma kehalt vajaduse hiljem magada ja ajad keha ööpäevase rütmi segamini.

yogaLõdvestu enne ööund

Enne magamaminekut katsu end lõdvestada ca 45 minutit varem. Võta ette mõned lõõgastavad protseduurid, mine vanni, loe vms.

Määra kindel aeg

Keha satub segadusse, kui tal puudub rutiin. Kui sa lähed igal õhtul magama erineval ajal, siis on su keha segaduses ja stressis, sest ta ei saa aru, millal sa siis magad. Sea endale kindel aeg magamaminekuks ning ärkamiseks ja su keha harjub selle rutiiniga ise ning isegi ärkamiseks ei vaja sa enam äratuskella.

paanika Ära paanitse!

Me kõik teame väga hästi seda tunnet, kui öösel kella vaadata, satume sisemiselt paanikasse, sest nii palju aega on äkki mööda läinud ja sa hakkad mõtlema sellele, kui väsinud sa homme oled ja kui kohutav saab olema hommik. Seda tehes, ajad sa oma keha aga veel rohkem stressi ning see hakkab tootma stressihormoone ning ei lase sul uinuda. Sisesta endale, et see möödub ja sa oled rahulik ning kõik läheb kenasti ja hommikul oled sa värske ning teotahet täis ja mõne aja pärast sa uinud, kui sa ei ole enne oma keha paanikasse ajanud.

Kontrolli oma aktiivsust

Kui sa ei kasuta ära päeva jooksul saadud energiat, siis on üsna raske end ka päeva lõpus väsinuna tunda. Sul võib olla küll vaimne väsimus sellest, et oled päev otsa istunud laua taga tehes vaimset tööd, aga füüsiliselt pole sa lillegi liigutanud ja seega su keha ei vaja füüsilist puhkust. Kui vähegi võimalik, siis katsu oma lõunapausi mahutada mõni kiirem jalutuskäik, rattasõit või harjutused, usu, see aitab sul õhtuti paremini uinuda. Mida iganes sa ka ei teeks, katsu oma aktiivne tegevus jätta päeva peale ning katsu õhtul vähem aktiivne olla. Kui sa tõstad oma aktiivset tegevust õhtul, siis see ei lase sul uinuda ja hoiab sind ärkvel.

Eelmine artikkelTee kasutustest
Järgmine artikkel2014 ja poti emand
Diana
Kõik tuleb sinuni siis, kui selleks on õige aeg ja mil oled selleks vaimselt ja füüsiliselt valmis...

JÄTA OMA VASTUSES

Palun sisesta oma kommentaar!
Palun sisestage oma nimi siia