Üks 2013. aasta postitus: Pesupesemisvahendid luubi alla – on saanud lugejatelt palju positiivset vastukaja, aga ega ka negatiivsest puudu pole. Nüüd, kui booraks on EL ära keelatud ja seda enam vabalt kätte ei saa, siis tuli leida uus võimalus koduseks efektiivseks ning allergiavabaks pesuvahendiks.

pesutabletidLõppkokkuvõttes otsustab igaüks ise, mida ta oma pesu pesemiseks kasutab. Olgu selleks siis tavakaubanduses, ökopoodides müüdvad pesupulbrid või -geelid, või siis pesupähklid, mis on olnud mõnda aega meie viimase aja pesuvahendiks, pesupalli – neid ma veel proovinud pole, vms. Kui aus olla, siis kilo pesupähkleid on paras kirves, oma hinna poolest, ja väga palju pesu mina sellega ei pese – vähemalt oma pere suuruse juures… Seega tuli leida midagi väheke taskukohasemat, mida ma ka saavutasin. Kahjuks ei ole enam võimalik nii soodsat varianti teha, kui vana versiooniga, aga kõvasti soodsam ikka kui kaubanduses olevad pulbrid.

Kui vanas pesupulbris/geelis oli vajalik kasutada booraksit, siis seekordne pesuvahend on booraksivaba. Booraks on asendatud paari teise vahendiga, mida võiks iga perenaine ka oma koduköögist leida.

Kust soetada mõistliku hinnaga pulbris vajaminevad koostisosad? Olen enda jaoks leidnud (juba päris pikka aega) Tartus asuva loodussõbraliku ja äärmiselt vahva kaupluse – Hea Maja Pood. Kui sa pole Tartu kandi inimene, siis neil on ka e-pood ja kogu vajaliku kauba saad endale kenasti pakiga koju tellida. Söögisooda, meresoola ja seebid leiad endale sobivast kauplusest, eeterlikud õlid tellin suurest Iherbist. Oma esimese tellimuse saad 5-10$ odavamalt, kui kasutad allahindluskoodi MMQ155. Epsom soola tellin apteegist, võtan korraga kilo kaupa, sest nii on odavam. Bauhofis müüdav magneesiumsulfaat (mõrusool) ei sobi siin kasutamiseks. See on mõeldud okaspuude väetamiseks ning seal on lisaained sees!

Booraksivaba pesupulber või -tabletid

Kokku valmis mul 609 g pesupulbrit või pesutablette ja selle koguse maksumuseks kujunes minul 1,91 € ja pesu saan pesta selle kogusega 38 korda, mis teeb pesukorra hinnaks ainult 0,05 €. Seda juhul, kui eeterlikke- või aroomiõlisid ei lisa. Kui õlid juurde tulevad, siis tuleb pesukorra hinnaks ca 0,06 €.

 • 111 g söögisoodatpesutabletid1-031115
 • 111 g sidrunhapet
 • 177 g  pesusoodat
 • 70 g jämedat meresoola
 • 140 g pesuseepi, sapiseepi või käsitööseepi
 • mask
 • kummikindad

Ainete kokku segamisel on soovitav kasutada maski ning kummikindaid, kuna tegemist on üsna tolmava protsessiga ning lisaks pesusooda on nahale kergelt söövitav. Riivi seep peeneks, soovitavalt kõige peenema riiviga – võid seda teha nii käsitsi kui ka köögikombainis, milline viis sulle rohkem sobib, eks ise otsustad. Vala saadud segu suurde kaussi, lisa ülejäänud ained ning sega hoolega läbi. PS! Segu võib tükki minna, kuna sooda ja sidrunhape hakkavad omavahel reageerima. Kui pesupulber hakkab liiga tükki kiskuma, siis võid selle veelkorra lasta kombainist läbi, kombaini hakkelabad purustavad kenasti tükid peeneks ning edaspidi ei tohiks segu enam väga tükki minna. Aseta saadud pulber laia suuga hermeetiliselt suletavasse anumasse, et sa seda sealt kenasti kätte saaksid. Hoiusta hermeetiliselt suletuna toatemperatuurl ja kuivas ruumis, sest niiskusega võib segu taas tükki kiskuda ja tükkide purustamiseks tuleb jälle vaeva näha. Selleks, et segu tükki ei läheks võid lisada oma pesupulbri anumasse kotikese niiskuseimajaga, selleks sobib ideaalselt bentoniitsavi. Lisa pisikesse nailonkotikesse (vanad sukkpüksid ajavad ka asja ära) 2 sl bentoniitsavi ning sulge kotike ja aseta see purki. Vajadusel vaheta savi uue vastu. Mina panin osa pulbrist tavalisse kaanega suletavasse klaaspurki ja siiani pole pesupulber tükki läinud ja seda kõike ilma savita.

Pesutablettide valmistamiseks

 • 111 g söögisoodat
 • 111 g sidrunhapet
 • 177 g pesusoodat
 • 70 g jämedat meresoola
 • 140 g pesuseepi, sapiseepi või käsitööseepi
 • veidi vett (vajadusel)
 • 120 tilka soovitud eeterlikku õli või 60 tilka aroomiõli
 • mask
 • kummikindad

Valmista samamoodi nagu pesupulbrit eelmises retseptis, ainult lõpuks lisa eeterlikud- või aroomiõlid ning vajadusel pritspudelist veidi vett. Kui eeterlikke õlisid ei kasuta, siis kasuta kindlasti vett. Segu peab olema võimalik kergelt vormida, siis on valmis. Iseenesest leian, et palju lihtsam on nii, kui asetada vajalik kogus segu pisikestesse silikoonvormidesse ning lasta neil seal taheneda, ehk teha pesutabletid. Nii ei ole vaja enam lusikaga koguseid mõõta, vaid iga tablett ongi täpselt õige kogus pulbrit pesu pesemiseks. Hea on lisada segule ka eeterlikke- või aroomiõlisid, mis annavad segu kiiremaks tahenemiseks vajaliku niiskuse ning meeldiva aroomi sinu pesutablettidele.

Pesemiseks lisa 1 sl pulbrit laari (5kg pesu) kohta, kui on aga tegemist väga määrdunud pesuga või suurema pesumasinaga, siis lisa 2 sl pesupulbrit. Kui kasutad pesutablette, siis lisa igale pesule masinasse üks pesutablett.

Lisaks

võid alati pesu pesemisel kasutada ka:

 • sidruni eeterlikku õli
 • vesinikperoksiidi 3%
 • 5% äädikat
Sidruniõli Foto: mindbodygreen.com
Sidruniõli
Foto: mindbodygreen.com

Sidruni eeterlik õli aitab imehästi raskete plekkide ja rasva eemaldamiseks. Kuid ole ettevaatlik värvilise pesuga, sest mõned värvilised esemed võivad värvi kaotada, kuhu eeterlik õli peale tilgutati… Vahetult enne masinasse panekut, tilguta plekile mõned tilgad eeterlikku õli, vajadusel hõõru ning viska masinasse ja pese nagu ikka.

Toidukvaliteediga vesinikperoksiid Foto: The Organized Wife
Toidukvaliteediga vesinikperoksiid
Foto: The Organized Wife

Vesinikperoksiid aitab suurepäraselt valgendada heledat pesu. Selleks ei ole vaja teha muud, kui pihustada pesule enne pesemist vesinikperoksiidi ja valada seda ka 1/2 tassi masinasse.

Äädikas
Foto: Buduaar

5% äädikas on suurepärane vahend pesu pehmendamiseks. Vala 1/2 tassi 5% äädikat masinas pesupehmendaja tarbeks mõeldud topsikusse ning pese pesu tavaliselt. Kui sa kardad, et sinu pesu lõhnab pärast äädika järgi, siis seda ei juhtu. Aga pesu jääb pärast mõnusalt pehme.

Kui sulle ei meeldi variant, et pesupulber võib sidrunhappe tõttu tükki minna, siis võid proovida teist pesupulbrit, milles puudub nii booraks kui ka sidrunhape, aga selle pesukorra hind tuleb sutsu kallim eelmistest variantidest. Seevastu saab järgnevat kasutada ka ideaalselt nõudepesumasinas, mida jällegi eelmiste korral teha ei saa.

Sidrunhappe ja booraksivaba pesupulber

Kokku saad ca 712 g pesupulbrit ning selle kogumaksumuseks kujuneb ca 2,75€, mida ei ole üldse palju. Selle kogusega pesed 44,5x pesu, kui kasutad pesupesemisel 1 sl pulbrit ja pesukord maksab sulle 0,062 €. Kui kasutad 2 sl pesu kohta, siis 22,25 pesukorda ning pesukorra maksumuseks kujuneb sul 0,12 €.

 • pesupulber-031115333 g tassi söögisoodat
 • 267 g tassi pesusoodat
 • 111 g tassi epsom soola (mõrusool e. magneesiumsulfaat)
 • 2 sl soola
 • eeterlik õli (soovi korral)
 • mask
 • kummikindad

Jällegi kokku segamisel kasutada maski ja kummikindaid! Siin võib sulle tunduda, et midagi on nagu puudu, sest reeglina kasutatakse ikka pesuvahenites seepi, seebi asendavad siin soolad, mis on tegelikult väga head puhastusvahenid, usud sa seda või mitte. Sool eemaldab suurepäraselt selliseid värsked rasked plekid nagu veri, kaste, rasv, tint, vein ja hallitus. Lisaks muudab sool luitunud valge riide taas säravaks.

pesupulber1-031115Sega kõik kuivad koostisosad omavahel hoolega kokku ning aseta hermeetiliselt suletavasse purki. Iga pesu korral lisa masinasse 1-2 sl pulbrit ja 5 tilka eeterlikku õli. Kausis olev segu on valmis segatud ja näebi välja selline lumivalge. Selle pesupulbri suureks boonuseks on veel see, et ta on multifunktsionaalne. See pulber ei sobi mitte ainult pesu pesemiseks, vaid ideaalselt ka nõudepesumasinasse nõude pesemiskeks. Ka see pulber võib niiskes ruumis tükki minna ja selle ära hoidmiseks võid purki asetada samasuguse bentoniitsavi niiskuseimaja kotikese nagu eelmises retseptis juttu oli.

Toetad Hingepeegli tegevust?

Hingepeegel tegutseb suuresti tänu oma lugejate abile. Kui sinu arvates on Hingepeeglis ilmuv info vajalik ja oluline ning oled sellest ka ise kasu saanud, võid soovi korral Hingepeegli tegevust toetada ning jätta oma panus. Sinu vaba annetus, vastavalt võimalustele ja südametunnistusele, on alati teretulnud. Tulgu iga sinu kulutatud summa vähemalt 10x sinu juurde tagasi!

Soovid meid toetada, vali endale sobiv pangalink ning kasuta rekvisiite: Hingepeegel OÜ a/a EE212200221058508715 (Swedpank) ja selgitusse kirjuta: “Hingepeegli toetuseks; oma nimi ning millisest rubriigist on sinule enim kasu olnud”. – Lisaks osaled 2015. aasta lõpus ka meie väikesel kingiloosimisel.

swedlhv nordea danske seb

 

HINNANG
Valmistamine
Hind
Efektiivsus
Eelmine artikkelVäljakutse vuntsikuuks
Järgmine artikkelVähiravi – nagu see paljudes maades edukalt toimib – I osa
Kõik tuleb sinuni siis, kui selleks on õige aeg ja mil oled selleks vaimselt ja füüsiliselt valmis...
tee-ise-booraksivaba-pesuvahendLihtne ning kiire valmistada, kui kõik koostisosad olemas. Ainus probleem võib olla epsom soola leidmisega. Valmistamise miinuseks on see, et koostisosad tolmavad ja kokku segamise ajal võiks kasutada maski ning kummikindaid. Hind on soodne ning lõpptulemus on suurepärane.

4 KOMMENTAARI

 1. Ma tahaksin väga proovida, aga kui ma Balti Agrost kunagi uurisin ja välismaistelt lehtedelt ka siis sobib see mõrusool ka mis ehituspoodides müüakse, lihtsalt apteegi oma on rohkem kontrollitud ja puhtam.

JÄTA OMA VASTUS

Palun lisa oma kommentaar
Palun sisesta oma nimi